Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

V roce 2002 začala novodobá růstová fáze cen ropy, která měla svůj vrchol v roce 2008, kdy cena americké lehké ropy překonala dosavadní novodobý rekord z roku 1980 a v červenci se přiblížila až k 150 dolarům za barel. Následný velký propad ceny pod 40 dolarů způsobila finanční krize, poté začaly ceny opět pomalu růst. Nyní se ceny ropy dostaly opět pod tlak kvůli nepokojům v Libyi, která je klíčovým vývozcem ropy.

Přehled největších pohybů cen ropy v minulosti:

1973 - První ropná krize; Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která měla na počátku 70. let dvoutřetinový podíl na světové produkci, se ve válce arabských zemí s Izraelem nejprve vyslovila pro embargo na vývoz ropy do zemí sympatizujících s židovským státem, a poté přikročila k drastickému zvýšení cen ropy: během 14 měsíců se cena ropy zvýšila pětkrát a přiblížila se k 12 dolarům za barel. Následkem tzv. prvního ropného šoku byla celosvětová hospodářská recese a nárůst inflace.

1979 - Druhá ropná krize; cenu ropy vyšroubovaly události v Íránu, kde byla nastolena vláda muslimských duchovních pod vedením ajatolláha Chomejního. Krátce nato se Írán navíc zapletl do dlouhotrvající války s Irákem, v jejímž důsledku klesla produkce ropy. Cena ropy vzrostla v průměru ze 13 dolarů za barel v lednu 1979 na 35 USD o tři roky později. Následovala globální recese a zvýšení těžby v USA a v Severním moři. V 80. letech pak cena klesla v průměru na 15 USD za barel.

Říjen 1990 - Po vpádu Iráku do Kuvajtu cena ropy prudce narostla, v říjnu dosáhla rekordních 41,15 dolaru za barel. Následovala válka v Perském zálivu za osvobození Kuvajtu. Úspěch operace Pouštní bouře a nárůst produkce ropy v ostatních zemích cenu brzy srazil zpět.

Prosinec 1998 - Cena ropy klesla poprvé po 12 letech pod deset dolarů za barel. Důvodem byly nadměrné zásoby ve skladech, kde se ropa začala hromadit po vypuknutí hospodářské a finanční krize v jihovýchodní Asii. Země OPEC následující rok stanovily produkční limity, aby ceny suroviny opět vzrostly.

Začátek roku 2003 - Před válkou USA a jejich spojenců proti Iráku cena ropy kolísala kolem 35 dolarů za barel, avšak v březnu krátce po vypuknutí bojových akcí začala postupně klesat.

2008 - Cena ropy v tomto roce prodělala neuvěřitelné zvraty: v lednu cena americké lehké ropy poprvé překonala hranici 100 dolarů za barel a v červenci se dostala na rekordních 147 dolarům. Při započtení inflace bylo do té doby rekordních 101,7 dolaru za barel z dubna 1980, rok po islámské revoluci v Íránu. Ke konci roku 2008 ale cena spadla až pod 40 dolarů. Nahoru cenu tlačili spekulanti, napětí ve světě (spory kolem íránského jaderného programu a nestabilita v Iráku a Nigérii), pokles zásob v USA, rostoucí poptávka v zemích jako je Čína nebo Indie a slábnoucí dolar. Propad ceny zase akcelerovala finanční krize, která výrazně oslabila světové ekonomiky a vyvolala recesi.

Únor 2011 - Ropný trh začal dramaticky reagovat na zprávy z Libye, která je klíčovým vývozcem ropy a kde nyní propukly protivládní protesty. Cena severomořské ropy Brent se tak poprvé od září 2008 dostala nad hranici 108 dolarů za barel.

Graf: Wikimedia Commons. Modrá křivka označuje vývoj nominálních spotových cen ropy Brent v dolarech, červená reálné ceny přepočtené na kurz dolaru z prosince 2010.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist