Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.
V roce 2002 začala novodobá růstová fáze cen ropy, která měla svůj vrchol v roce 2008, kdy cena americké lehké ropy překonala dosavadní novodobý rekord z roku 1980 a v červenci se přiblížila až k 150 dolarům za barel. Následný velký propad ceny pod 40 dolarů způsobila finanční krize, poté začaly ceny opět pomalu růst. Nyní se ceny ropy dostaly opět pod tlak kvůli nepokojům v Libyi, která je klíčovým vývozcem ropy.
Přehled největších pohybů cen ropy v minulosti:
1973 - První ropná krize; Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která měla na počátku 70. let dvoutřetinový podíl na světové produkci, se ve válce arabských zemí s Izraelem nejprve vyslovila pro embargo na vývoz ropy do zemí sympatizujících s židovským státem, a poté přikročila k drastickému zvýšení cen ropy: během 14 měsíců se cena ropy zvýšila pětkrát a přiblížila se k 12 dolarům za barel. Následkem tzv. prvního ropného šoku byla celosvětová hospodářská recese a nárůst inflace.
1979 - Druhá ropná krize; cenu ropy vyšroubovaly události v Íránu, kde byla nastolena vláda muslimských duchovních pod vedením ajatolláha Chomejního. Krátce nato se Írán navíc zapletl do dlouhotrvající války s Irákem, v jejímž důsledku klesla produkce ropy. Cena ropy vzrostla v průměru ze 13 dolarů za barel v lednu 1979 na 35 USD o tři roky později. Následovala globální recese a zvýšení těžby v USA a v Severním moři. V 80. letech pak cena klesla v průměru na 15 USD za barel.
Říjen 1990 - Po vpádu Iráku do Kuvajtu cena ropy prudce narostla, v říjnu dosáhla rekordních 41,15 dolaru za barel. Následovala válka v Perském zálivu za osvobození Kuvajtu. Úspěch operace Pouštní bouře a nárůst produkce ropy v ostatních zemích cenu brzy srazil zpět.
Prosinec 1998 - Cena ropy klesla poprvé po 12 letech pod deset dolarů za barel. Důvodem byly nadměrné zásoby ve skladech, kde se ropa začala hromadit po vypuknutí hospodářské a finanční krize v jihovýchodní Asii. Země OPEC následující rok stanovily produkční limity, aby ceny suroviny opět vzrostly.
Začátek roku 2003 - Před válkou USA a jejich spojenců proti Iráku cena ropy kolísala kolem 35 dolarů za barel, avšak v březnu krátce po vypuknutí bojových akcí začala postupně klesat.
2008 - Cena ropy v tomto roce prodělala neuvěřitelné zvraty: v lednu cena americké lehké ropy poprvé překonala hranici 100 dolarů za barel a v červenci se dostala na rekordních 147 dolarům. Při započtení inflace bylo do té doby rekordních 101,7 dolaru za barel z dubna 1980, rok po islámské revoluci v Íránu. Ke konci roku 2008 ale cena spadla až pod 40 dolarů. Nahoru cenu tlačili spekulanti, napětí ve světě (spory kolem íránského jaderného programu a nestabilita v Iráku a Nigérii), pokles zásob v USA, rostoucí poptávka v zemích jako je Čína nebo Indie a slábnoucí dolar. Propad ceny zase akcelerovala finanční krize, která výrazně oslabila světové ekonomiky a vyvolala recesi.
Únor 2011 - Ropný trh začal dramaticky reagovat na zprávy z Libye, která je klíčovým vývozcem ropy a kde nyní propukly protivládní protesty. Cena severomořské ropy Brent se tak poprvé od září 2008 dostala nad hranici 108 dolarů za barel.
Graf: Wikimedia Commons. Modrá křivka označuje vývoj nominálních spotových cen ropy Brent v dolarech, červená reálné ceny přepočtené na kurz dolaru z prosince 2010.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist