Dluhopisový fond Total Return Fund, jehož správcem je prestižní investiční společnost Pimco a který je největším dluhopisovým fondem na světě, ze svého portfolia prodal všechny dluhopisy americké vlády. Uvedly to ve středu zdroje agentury Reuters, zástupci fondu se ale k informacím odmítli vyjádřit. Zpráva ihned zahýbala cenami amerických státních dluhopisů a povzbudila zájem investorů o nákup zlata. Hlavní manažer společnosti Pimco Bill Gross navíc před pár dny řekl, že Spojené státy z dluhové pasti už neuniknou.

Fond se podle zdrojů zbavil prakticky všech papírů, které mají co do činění s americkou vládou. Prodal tudíž i pokladniční poukázky, které jsou jinak považovány za bezpečnější než dluhopisy s delší splatností.

Total Return Fund měl na konci ledna v portfoliu aktiva za zhruba 236,9 miliardy dolarů (asi 4,1 bilionu Kč), z čehož na dluhopisy americké vlády už připadalo minimum. Jejich podíl byl nejníže za poslední minimálně dva roky, fond naopak prudce zvýšil podíl hotovosti a podíl státních dluhopisů jiných vyspělých zemí.

Cenné papíry, jejichž emitentem je americká vláda a další státní instituce, zahrnují širokou škálu nástrojů. Patří mezi ně jednak zmíněné pokladniční poukázky, dále speciální dluhopisy TIPS, které jsou sestaveny tak, aby měly výnos nad inflací (Treasury Inflation-Protected Securities), úrokové swapy, futures a opce na státní dluhopisy, ale i třeba podnikové dluhopisy, za které ručí Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). To mohou být například dluhopisy státních finančních ústavů.

Laskaví cizinci

Fond měl na konci února v hotovosti 54,5 miliardy dolarů (asi 950 miliard Kč), tedy o mnoho více než v lednu, kdy celková částka hotovosti ve fondu činila 11,9 miliardy dolarů (přes 207 miliard Kč). "V posledních deseti letech jsme se až příliš spoléhali na laskavost cizinců," podotk už před pár dny v jednom z rozhovorů Gross. Cizinci jsou státy, které kupují americké dluhopisy, což je například Čína.

Bill Gross, který dohlíží na investice v objemu až 1,1 bilionu dolarů (více než 19 bilionů Kč), už mnohokrát tvrdě kritizoval současné kroky administrativy prezidenta Baracka Obamy. Gross řekl, že kdyby byly Spojené státy soukromým podnikem, patrně by jim nikdo žádné peníze už nepůjčil. Manažer tak naráží na vysoké státní výdaje a další zadlužování. Rozpočtový deficit USA v minulých letech vystoupil na rekord a dostal se k deseti procentům hrubého domácího produktu.

Gross naopak preferuje kvalitní podnikové dluhopisy, které nabízejí rozumní výnos a ustály by vyšší inflaci. Americkou měnovou politiku totiž Gross mimo jiné kritizuje proto, že vede k vysoké inflaci. Ta je nyní sice pořád ještě relativně pod kontrolou, podle Grosse a části dalších ekonomů se ale začne zvyšovat.

Společnost Pimco loni v prosinci uvedla, že možná začne investovat až deset procent celkového objemu svých aktiv do cenných papírů odvozených od akcií. Mohly by to být například konvertibilní či prioritní akcie. Začít s těmito investicemi by mohla po prvním letošním čtvrtletí.

"To je zcela jistě důležitý signál v tom smyslu, že se odklánějí od státních dluhopisů a zaměřují se na investiční nástroje s vyšším úrokovým výnosem," podotkl ředitel obchodování s dolarovými deriváty ve společnosti Jefferies & Co Christian Cooper.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist