Ratingová agentura Moody's ve čtvrtek snížila úvěrovou známku Španělska o jeden stupeň z Aa1 na Aa2 s negativním výhledem. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Španělská vláda podle Moody's podcenila náklady na restrukturalizaci bank a nemá pod kontrolou rozpočtové deficity 17 autonomních regionů, uvádí v prohlášení agentura.

Trhy rychle zareagovaly a riziková prémie u španělských dluhopisů oproti německým je nejvyšší za pět týdnů. Euro oslabuje vůči dolaru o 0.6 procenta na 1.314 dolaru za euro.

Španělské spořitelny "cajas"  drží v rizikových úvěrech do nemovitostí a pozemků 93 miliard euro. Ukazuje se, že situace je horší v těch spořitelnách, které se již byly nuceny sloučit - celkem vlastní asi 76 miliard eur těchto aktiv, napsal v únoru deník El País.

Podle listu Wall Street Journal se Madrid chystá do spořitelen nalít přes 30 miliard eur (730 miliard Kč). Španělská ministryně financí Elena Salgadová to sice popřela, ale nevyvrátila, že se zásadní finanční injekce připravuje.

Moody´s odhaduje tyto náklady na 50 miliard eur.

"Domníváme se, že je zde vysoké riziko, že celkové náklady na rekapitalizaci mohou významně překročit současné vládní projekce," píše se ve zprávě agentury.

Rating Španělska zatím přesto zůstává v investičním pásmu, i když země je kvůli dluhům a špatnému stavu většiny spořitelen pod značným tlakem. Například Portugalsko má o dva stupně nižší rating, rating Řecka je hluboko ve spekulativním pásmu.

Podle některých expertů přitom záchrana spořitelen bude ještě mnohem dražší. Odhad banky UBS počítá až se 120 miliardami eur.

Související