Ve společném prohlášení G7 uvedla, že se na měnových trzích USA, Británie a Evropská centrální banka společně s Japonskem zapojí do smluvené intervence.
V důsledku jaderné krize a boje o její odvrácení totiž jen ve čtvrtek hravě překonal 16letý rekord z roku 1995, kdy reagoval na zemětřesení v Kóbe. Tehdy byl kurz 79,75 jenů za dolar.
Po oznámení intervence ale japonská měna opustila čtvrteční kurz 76,25 a v pátek ráno už se na páru s dolarem pohybovala na hladině 81,78 jenů za dolar.
Za předchozí posilování jenu mohly nákupy japonských pojišťoven a firem, které se snaží převádět domů velké částky peněz, které mají v zahraničí, protože je budou potřebovat na náhrady škod a obnovu.
Silný jen navíc výrazně oslabuje japonský vývoz, který je hlavním motorem tamní ekonomiky.
Japonský ministr hospodářství Kaoru Josano ale řekl, že japonské trhy nejsou natolik destabilizované, aby to dávalo G7 důvod ke společné intervenci nebo k vládním nákupům japonských akcií. Zdůraznil, že dopady zemětřesení a tsunami zůstanou omezené.
Rozhodnutí G7 trhy překvapilo
Mezi analyitiky se čekalo, že proti růstu jenu zasáhne pouze japonská centrální banka. Ta už dnes koupila za jeny více než 25 miliard dolarů. "Je to první koordinovaná intervence od roku 2000, takže bude mít na trh velký vliv," řekla Kathy Lienová z newyorské firmy GFT.
Euro vůči jenu díky tomu posílilo o 3,5 procenta na 114,60 JPY. Japonský ministr financí Jošihiko Noda sdělil, že Evropská centrální banka bude intervenovat i na paritě euro/jen.
Ještě výrazněji než jen stouply takzvané komoditní měny v čele s australským dolarem, které předtím prudce klesaly. Australský dolar posílil k jenu o 4,2 procenta a vůči dolaru získal jedno procento. Americký dolar stoupl ke švýcarskému franku z rekordních minim o jedno procento na 0,9065 CHF.
Jaroslav Brychta
analytik, X-Trade Brokers
Sama intervence až tak překvapivá není. Trhy již delší dobu spekulovaly o tom, že by se Bank of Japan k něčemu podobnému mohla uchýlit. Překvapivé je, že se jedná o intervenci, která je koordinována skupinou zemí G7, což jí částečně přidává na váze.
Pakliže chtějí země G7 a japonská vláda ulevit japonskému průmyslu, intervence na devizovém trhu je nepochybně jednou z cest, jak takto učinit. Každá mince má ale dvě strany a na tu druhou se bohužel velmi často zapomíná. Představa, že je slabá měna dobrá a silná špatná je prostě mylná. Slabší měna sice pomůže exportérům, zároveň ale snižuje kupní sílu všech ostatních tím, že zvýší cenu dováženého zboží. A nejsem si zrovna jist, zda postiženým domácnostem pomáháme tím, že jim sebereme část jejich kupní síly, za což jim nabídneme ekvivalentní navýšení počtu pracovních příležitostí.
Nemyslím si, že by intervence měla mít dlouhodobější dopad na budoucí vývoj kurzu japonské měny. Ten je určen především měnovou politikou Bank of Japan a ostatních centrálních bank. Pokud bude Bank of Japan udržovat sazby na současných velmi nízkých úrovních a všude kolem sazby porostou, JPY bude oslabovat. V případě, že například americká centrální banka zahájí další kolo kvantitativního uvolování, JPY může začít znovu růst, a to bez ohledu na hrozbu dalších intervencí. Své by o tom mohla vyprávět Švýcarská centrální banka, která na snahu oslabovat frank intervencemi na devizovém trhu definitivně zrezignovala v minulém roce.
Nikkei reagoval růstem
Japonský akciový trh zakončil chaotický týden růstem o 2,7 procenta a reagoval tím na prudký pokles kurzu jenu. Akcie společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) poprvé od páteční havárie jaderné elektrárny Fukušima rostly. V předchozích dnech odepsaly 62 %, dnes tento propad zmírnily ziskem 18,8 %.
Hlavní index tokijské burzy Nikkei ale za celý týden ztratil více než 10 procent, nejvíce od eskalace finanční krize z podzimu 2008. Na oznámení G7 reagovaly i další asijské akciové trhy, většinou růstly kolem jednoho procenta.
Dnešní oživení spolu se stabilizací objemu obchodů na normální úrovni ale podle analytiků neznamená, že období dramatických otřesů skončilo. Pozornost se nadále zaměřuje na krizi jaderné elektrárny Fukušima a stále ještě není znám plný dopad páteční katastrofy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist