Cena benzinu Natural 95 se v Česku v uplynulém týdnu dostala na nové rekordní maximum. Zvýšila se v průměru o sedm haléřů na 34,26 koruny za litr.

Cena motorové nafty se také zvedla, na 33,83 Kč/l a byla tak o 26 haléřů vyšší než o týden dříve. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Ceny pohonných hmot pravidelně sleduje i společnost CCS. Také podle jejích pondělních údajů ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu výrazně vzrostly a benzin opět vylepšil rekord.

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stál v neděli v průměru 34,20 koruny, což je o 21 haléřů víc než před týdnem. Nafta zdražila o 43 haléřů na průměrných 33,78 koruny za litr.

Podle analytika Petra Čermáka se u čerpacích stanic se zpožděním projevuje růst cen ropy.

"Ropa Brent zůstává stále silná a nijak dramaticky nepoklesla, protože je i nadále podporována nepokoji na Blízkém východě a severu Afriky, kde se situace stále neuklidnila," uvedl Čermák. Ceny benzinu a nafty jsou vysoké na burze v Rotterdamu a zdražování také ovlivňuje oslabování koruny.

Ceny ropy po schválení akcí v Libyi stouply o více než procento

Světové ceny ropy vzrostly po nočním schválení vojenských akcí proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu v OSN o více než procento. Ropa typu Brent stoupla na týdenní maximum nad 116 dolarů za barel. Americká ropa WTI posílila o jeden a půl dolaru na 102,90 USD za barel.

Pozornost ropného trhu se od Japonska postiženého páteční katastrofou vrací zpět k situaci v klíčovém ropném regionu Blízkého východu a severní Afriky.

Rekordně silné zemětřesení v Japonsku s vlnou tsunami a jadernou krizí v minulých dnech ropu oslabovalo, protože vznikly obavy z poklesu japonské poptávky. Nyní se však ropný trh opět začíná zaměřovat na vývoj v arabských zemích, pod jehož tlakem ceny ropy od minulého měsíce výrazně stouply.

Analytici poukazují na to, že ropa z Libye, která ji před povstáním těžila v objemu 1,6 milionu barelů denně, se na světový trh v dohledné době stejně nedostane a zásahy proti Tripolisu její návrat ještě oddálí. Saudská Arábie jako klíčový člen ropného kartelu OPEC však svou těžbu zvýšila, aby výpadek libyjských dodávek nahradila.

Obavy však vyvolává i vývoj na Arabském poloostrově, zejména nepokoje v Bahrajnu, který leží nedaleko klíčového ropného centra Saudské Arábie. Té se zatím rozsáhlejší protesty vyhýbají, trh ale bude zdejší situaci sledovat z hlediska možných změn v saudském vedení. Trh si rovněž všímá, že vstup saudských vojsk do Bahrajnu na podporu tamějšího režimu má špatný vliv na saudsko-americké vztahy, které jsou pro globální ropný trh zásadní.

Vývoj ceny ropy typu Brent od 1.1.2011

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru