Cena benzinu Natural 95 se v Česku v uplynulém týdnu dostala na nové rekordní maximum. Zvýšila se v průměru o sedm haléřů na 34,26 koruny za litr.

Cena motorové nafty se také zvedla, na 33,83 Kč/l a byla tak o 26 haléřů vyšší než o týden dříve. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Ceny pohonných hmot pravidelně sleduje i společnost CCS. Také podle jejích pondělních údajů ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu výrazně vzrostly a benzin opět vylepšil rekord.

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stál v neděli v průměru 34,20 koruny, což je o 21 haléřů víc než před týdnem. Nafta zdražila o 43 haléřů na průměrných 33,78 koruny za litr.

Podle analytika Petra Čermáka se u čerpacích stanic se zpožděním projevuje růst cen ropy.

"Ropa Brent zůstává stále silná a nijak dramaticky nepoklesla, protože je i nadále podporována nepokoji na Blízkém východě a severu Afriky, kde se situace stále neuklidnila," uvedl Čermák. Ceny benzinu a nafty jsou vysoké na burze v Rotterdamu a zdražování také ovlivňuje oslabování koruny.

Ceny ropy po schválení akcí v Libyi stouply o více než procento

Světové ceny ropy vzrostly po nočním schválení vojenských akcí proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu v OSN o více než procento. Ropa typu Brent stoupla na týdenní maximum nad 116 dolarů za barel. Americká ropa WTI posílila o jeden a půl dolaru na 102,90 USD za barel.

Pozornost ropného trhu se od Japonska postiženého páteční katastrofou vrací zpět k situaci v klíčovém ropném regionu Blízkého východu a severní Afriky.

Rekordně silné zemětřesení v Japonsku s vlnou tsunami a jadernou krizí v minulých dnech ropu oslabovalo, protože vznikly obavy z poklesu japonské poptávky. Nyní se však ropný trh opět začíná zaměřovat na vývoj v arabských zemích, pod jehož tlakem ceny ropy od minulého měsíce výrazně stouply.

Analytici poukazují na to, že ropa z Libye, která ji před povstáním těžila v objemu 1,6 milionu barelů denně, se na světový trh v dohledné době stejně nedostane a zásahy proti Tripolisu její návrat ještě oddálí. Saudská Arábie jako klíčový člen ropného kartelu OPEC však svou těžbu zvýšila, aby výpadek libyjských dodávek nahradila.

Obavy však vyvolává i vývoj na Arabském poloostrově, zejména nepokoje v Bahrajnu, který leží nedaleko klíčového ropného centra Saudské Arábie. Té se zatím rozsáhlejší protesty vyhýbají, trh ale bude zdejší situaci sledovat z hlediska možných změn v saudském vedení. Trh si rovněž všímá, že vstup saudských vojsk do Bahrajnu na podporu tamějšího režimu má špatný vliv na saudsko-americké vztahy, které jsou pro globální ropný trh zásadní.

Vývoj ceny ropy typu Brent od 1.1.2011

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist