Čínská měna by se měla stát světovou rezervní měnou, prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek na zahájení setkání představitelů skupiny zemí G20. Zároveň také vyzval k rychlé reformě mezinárodního měnového systému. Jinak podle něj hrozí nové měnové války a krize. Informují o tom agentury AP a DPA.
"Bez pravidel není mezinárodní měnový a finanční systém schopen předcházet krizím, finančním bublinám a šířícím se nerovnováhám," uvedl Sarkozy.
"To že je krize zažehnána, nás svádí k tomu, abychom polevili v úsilí - to by ale nevyhnutelně vedlo k další nestabilitě a krizi," řekl.
Čína: Žádný spěch
Čína však podle agentury Reuters neprojevila ohledně Sarkozyho reformních plánů velké nadšení. Důvodem jsou obavy, že jedním z cílů reformy je přimět Peking k rychlejšímu uvolňování kurzu domácí měny. "Reformní proces bude dlouhodobý," prohlásil místopředseda čínské vlády pro obchod a finance Wang Čchi-Šan.
Jednání G20 se účastní i americký ministr financí Timothy Geithner. Ten prohlásil, že než se čínský jüan stane rezervní měnou, musí čínská vláda uvolnit obchodování.
Kritici již dlouhou dobu obviňují Peking z toho, že uměle udržuje kurz čínské měny na nízké úrovni, aby podpořil konkurenceschopnost čínských exportérů.
Čína vyzývá, aby dolar jako hlavní rezervní měnu nahradila SDR (Special Drawing Rights, Zvláštní práva čerpání) - což je kvazi-měna Mezinárodního měnového fondu. Peking drží více než 800 miliard z celkem 2 bilionů svých rezerv (vyjádřených v dolarech) v amerických vládních pokladních poukázkách. Obává se ale o stabilitu dolaru a žádá větší diverzifikaci světového finančního systému. Sarkozy navíc podporuje požadavek Číny, aby jüan byl součástí koše měn, které tvoří kurz SDR.
Americký ministr financí Geithner sice souhlasí s tím, aby v SDR byly zastoupeny "měny velkých ekonomik významných pro mezinárodní obchod" - což jüan jistě je. "Je ale nutné, aby země měla flexibilní měnový kurz, nezávislé centrální banky a volný pohyb kapitálu", dodal Geithner.
Ani minulá jednání G20 k otázkám měny nedospěla k žádné hmatatelné dohodě, především kvůli rozdílným zájmům a přístupům USA a Číny, které jednáním dominují. Někteří odborníci na mezinárodní ekonomiku, jako například Petr Robejšek, proto ve svých komentářích žertují, že by se G20 měla přejmenovat na G2.
Sarkozy v Japonsku
Po zahájení G20 odletěl Sarkozy do Tokia. Jde o vůbec první zahraniční státní návštěvu od 11. března, kdy udeřilo zemětřesení a tsunami. Zde prezident oznámil, že silné světové ekonomiky by měly na jaře jednat o bezpečnosti jaderných zařízení.
Francie patří k zemím, které se ve svém energetickém systému na využití jaderného paliva spoléhají nejvíce - přes 75 procent elektřiny vyrábí z jádra. Společnost TEPCO, která vlastní poškozenou elektrárnu Fukušima, proto požádala francouzskou energetickou společnost Areva o pomoc při likvidaci následků havárie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist