Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že se ekonomický růst vyspělých zemí ve druhém čtvrtletí zpomalí na 2,9 procenta z 3,2 procenta za první tři měsíce roku. OECD v úterní zprávě dodala, že do odhadu nezařadila Japonsko kvůli nejistému výhledu po březnovém zemětřesení a cunami.

Třem největším ekonomikám eurozóny, Německu, Francii a Itálii, organizace předpovídá zpomalení růstu na 2,2 procenta ze tří procent za první čtvrtletí. Británii čeká zpomalení ze tří procent na jedno, ale ekonomika Spojených států podle OECD zrychlí růst na 3,4 ze 3,1 procenta, napsala agentura Reuters.

OECD přesto vidí zlepšení

I přes snížené odhady růstu zemí G7 je ale organizace v delším období optimistická. Podle ní se zvyšují investice soukromého sektoru a také čím dál více zotavuje světový obchod. ,,Výhled pro růst ekonomik vypadá dnes o poznání lépe než vypadal před několika měsíci," řekl hlavní ekonom OECD Pier Carlos Padoan na úterní prezentaci aktuální zprávy.

                            Světový obchod je nad předkrizové úrovni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rizika zde ale stále zůstávají. Jedním z nich je stále problémová situace na Blízkém východě a v severní Africe. Ta žene světové ceny ropy vzhůru, což by mohlo v blízké budoucnosti negativně ovlivnit růst ekonomik.

Dalším rizikem jsou pak dluhové problémy některých zemí eurozóny jako je Portugalsko nebo Španělsko.

I přesto OECD počítá s růstem HDP zemí G7 v první polovině tohoto roku ve výši 3 procent. Situace na trhu práce podle organizace zůstane problémová, inflace bude dále růst.

Růst HDP zemí G7 podle OECD (mimo Japonska)

země růst HDP 1Q 2011 růst HDP 2Q 2011
Spojené státy 3,1 % 3,4 %
Německo 3,7 % 2,3 %
Francie 3,4 % 2,8 %
Itálie 1,1 % 1,3 %
Velká Británie 3 % 1 %
Kanada 5,2 % 3,8 %

                                                    zdroj: OECD

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru