Portugalsko požádá Evropskou unii o finanční pomoc v dluhové krizi jako třetí země eurozóny po Řecku a Irsku. Oznámil to ve středu večer úřadující portugalský premiér José Sócrates. "Vláda se dnes rozhodla požádat Evropskou komisi o finanční pomoc," prohlásil premiér v krátkém vystoupení pro média.

Evropský komisař pro ekonomiku Olli Rehn označil rozhodnutí Lisabonu požádat o úvěr od EU za "odpovědný". "Je to odpovědný krok k zajištění finanční stability eurozóny," řekl komisař pro čtvrteční vydání listu Financial Times Deutschland, který večer zveřejnil krátkou pasáž z celého rozhovoru ještě předtím, než Sócrates vystoupil s oficiálním oznámením.

Potřebu pomoci už dříve přiznal ministr financí

Chvíli předtím přiznal listu Jornal de Negocios ministr financí Fernando Teixeira dos Santos, že se Portugalsko musí uchýlit k finanční pomoci od Evropské unie.  "V této obtížné situaci, které se dalo vyhnout, mám za to, že je nutné uchýlit se k mechanismu financování dostupnému v evropském rámci," řekl ministr pro on-line verzi ekonomického listu.

Z ministrových slov však nebylo jasné, zda mluvil o celém několikaletém záchranném balíku v sumě desítek miliard eur, jaký už loni v dluhové krizi dostalo Řecko a poté Irsko, nebo jen o menší překlenovací úvěr do předčasných voleb plánovaných na 5. června.

Obě dvě vyjádření přišla jen den poté, co portugalské banky oznámily, že nebudou nakupovat státní cenné papíry, pokud země nepožádá o mezinárodní půjčku.

Bez pomoci by to nešlo

Ministrovo vyjádření je logické, bez pomoci by totiž Portugalsko dlouho nevydrželo. ,,Za chvíli by vládě nikdo nepůjčil ani na prostý chod státu a výplatu mezd pro státní zaměstnance. Takže by nakonec stát vyhlásil státní bankrot a nesplatil by stávající závazky," zhodnotila situaci pro iHNed.cz hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. ,,I u nás mnoho lidí věří, že za všechno ručí stát. Když se ukáže, že ani stát nemá čím ručit, nastane obrovský pokles důvěry, a to jak vnitrostátní, tak mezinárodní," doplnila.

Středeční aukce potvrdila pokles důvěry

Portugalská aukce 6měsíčních a 12měsíčních poukázek přišla jen jeden den po snížení ratingu od agentury Moody´s. Upsal se sice plánovaný objem necelé jedné miliardy eur, výnos u roční splatnosti ale vzrostl z 4,33 % z minulé aukce na 5,9 procenta, u půlroční splatnosti pak z 2,99 % na 5,12 % (narostl tedy o tři čtvrtiny).

Roční úrok nyní stojí Portugalsko více, než 30leté dluhopisy Německo, poznamenává k tomu server Patria. "Aukce ze 16. března ukázala na získání jedné miliardy eur v podobě ročního dluhu za cenu úroku 4,33 procenta a 550 milionů půlročního dluhu při úroku 2,99 procenta. Poprvé od roku 2006 byl portugalský 10letý dluh levnější než dluh dvouletý a portugalský desetiletý dluh dražší než irský," upozornila Patria.

Středeční prodej portugalských dluhopisů byl odborníky vnímán jako zásadní test důvěry finančních trhů. Výnosy portugalských dluhopisů se po něm nacházejí na historických rekordech, financování státního dluhu je tak pro portugalskou vládu rekordně drahé.

Příliš pozdní prosba o pomoc

Rakouský deník Der Standard ale cituje hlavního ekonoma Commerzbank Christopha Weila, podle nějž je na podobné žádosti již příliš pozdě, protože jejich vyřízení trvá týdny. Portugalsku by však peníze došly podstatně dříve. Jedinou šancí tak zůstávají bilaterální úvěry od jednotlivých zemí eurozóny, tedy podobný způsob, jaký využilo Řecko.

Zatím ale není příliš jasné, kdo má v Portugalsku mandát o pomoc požádat. Zemi totiž vede vláda v demisi portugalského premiéra José Sócrata. Podle irského deníku Irish Times ovšem existuje "legální" způsob žádosti o pomoc. Učinit by tak mohl portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva.

Největší problém by pro celou zemi mohl vzniknout v červnu, kdy vláda musí uhradit dluhopisové závazky investorům. Celková částka včetně úroků přitom činí sedm miliard eur (zhruba 168 miliard korun), které Portugalsko v současnosti nemá.

Situace zašla již tak daleko, že největší bankovní domy v Portugalsku pohrozily, že přestanou nakupovat státní dluhopisy. Vládě místo toho doporučily, aby si do červnových voleb zajistila financování přes krátkodobý úvěr. "Je životně důležité, aby Portugalsko požádalo Evropskou komisi o dočasnou podporu," řekl deníku Financial Times šéf banky Millenium BCP Carlos Santos Ferreira.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist