Ropná produkce Libye kvůli občanské válce klesla na 250.000 až 300.000 barelů za den ze zhruba 1,6 milionu před konfliktem. Uvedl to ve čtvrtek představitel libyjské ropné společnosti National Oil Corporation. Podle něj se navíc vytěžená ropa spotřebovává v Libyi. V zemi pokračují boje mezi jednotkami Muammara Kaddáfího a povstalci, stejně jako operace zahraniční koalice proti libyjskému režimu.

Libyjská vláda ve středu obvinila Británii, že její letouny zasáhly ropná pole Sarír a zabily tři příslušníky ostrahy. Útok prý rovněž poškodil potrubí spojující naleziště s nedalekým pobřežním terminálem.

Naleziště leží v oblasti, kde se soustředí 80 procent známých libyjských zásob ropy. Zprávy o útoku nelze potvrdit z nezávislých zdrojů, britská strana libyjské prohlášení zatím nekomentovala.

Ve středu síly věrné Kaddáfímu zablokovaly těžbu ropy v nalezištích na východě Libye ovládaných povstalci. Naleziště Misla a Waha bombardovalo Kaddáfího dělostřelectvo.

První tanker s ropou se nicméně týž den povstalcům podařilo odeslat z přístaviště Marsa el-Hariga nedaleko Tobruku. Zprávy o prodeji ropy libyjskými povstalci podle lidí z National Oil Corporation pouze přispívají k napětí, které dělí zemi.

Podle informací BBC tanker o kapacitě přibližně milionu barelů míří pravděpodobně do Kataru. Tento malý stát golfského zálivu uznal libyjské rebely jako legitimní vládu země a ropu od nich nakupuje k dalšímu prodeji.

Libye je členem Organizace zemí vyvážejících ropu a třetím největším producentem ropy v Africe. Zároveň má největší ropné rezervy na kontinentu. Před konfliktem se na zásobování světového trhu ropou podílela dvěma procenty a většinu ropného exportu prodávala do Evropy, napsal Reuters.