Čínské firmy zaplavují mezinárodní dluhopisový trh. Od začátku roku až dosud si od zahraničních investorů půjčily bezprecedentních 12,2 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 207 miliard korun).

V porovnání se stejným obdobím minulého roku se jedná o více než pětinásobný nárůst hodnoty, vyplývá z dat společnosti Dealogic.

A odborníci předpokládají, že během několika málo měsíců objem vydaných dluhopisů čínskými firmami vyrovná celkovou částku za celý loňský rok. Tehdy si tamní firmy od investorů půjčily 15,8 miliardy dolarů.

,,V tomto roce to byl na čínském trhu fenomenální start. A předpokládáme, že tento trend bude nadále pokračovat," řekl analytik Citigroup Terence Chia.

Čína se snaží realitní trh ochladit

Polovina z objemu vydaných dluhopisů vzešla od soukromých developerů jako jsou Evergrande, Country Garden a Longfor Properties. Ty narazily na neochotu bank půjčovat peníze.

Čínští regulátoři totiž v několika posledních letech vydaly vyrování a i konkrétní opatření, aby banky snížily svou expozici vůči realitnímu sektoru, a držely tak tok hotovosti plynoucích do realit, která významně vzrostla v posledních dvou letech, na uzdě.

,,Nejde o to, že bychom nechtěli podporovat realitní trh, je to stěžejní odvětví ekonomiky a mnoho dalších odvětví se o něj opírá, ale nemůžeme dovolit, aby se rozvíjel na nezdravých základech," sdělil novinářům už v pondělí předseda regulační komise pro bankovní sektor Liu Mingkang.

Čínské banky tak poskytují peníze jen těm nejkvalitnějším projektům, které většinou drží na jedné straně státem vlastnění developeři, na druhé pak velké soukromé firmy, které prokáží vysokou úvěroschopnost.

Menší firmy se tak prakticky vůbec nedostanou k bankovním půjčkám. Celá tato situace je hlavním důvodem, proč se firmy v poslední době rozhodly hledat peníze mimo hranice Číny.

Nepůjčují si jen developeři

Nepůjčují si ale jen firmy z realitního sektoru. Ke stejnému kroku se v tomto roce uchýlili i někteři težaři. Tak například státem vlastněná China National Offshore Oil Corp v lednu vydala bondy za 2 miliardy dolarů.

A podle tamních bankéřů je čínských firem, které si plánují půjčit na mezinárodním trhu, stále více. Náklady na financování projektů tímto způsobem jsou totiž nižší, než kdyby si půjčily přímo v Číně.

A odborníci také očekávají, že dolar bude vůči juanu dále slábnout, což by mělo čínským firmám, které mají své závazky denominované v dolarech, přinést významné finanční zisky.


             Příklady vydaných dluhopisů čínskými firmami v roce 2011

firma datum
objem (v mil. USD) typ
Evergrande 22.1. 750 5-letý
Country Garden 16.2. 900 7-letý
Longfor Properties 4.4. 750 5-letý
China National Offshore Oil Corp. 25.1. 2 000 10-letý a 30-letý
Winsway Coking Coal 4.4. 500 5-letý
Fufeng 11.4. 300 5-letý

        

 

 

 

 

 

   zdroj: cbonds.info

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist