Případ si státní zastupitelství a soudy přehazovaly neuvěřitelných devět let. První obžalobu totiž státní zástupce František Fíla podal již v dubnu 2002. Jenže soud mu ji třikrát vrátil k přepracování. "Řada důkazů, hlavně smluv, byly nečitelné fotokopie. To již žalobci napravili," uvedl soudce Kamil Kydalka, který si proces naplánoval na celý následující měsíc.

"Ping-pong“ mezi soudy, policií a státními zástupci stál již miliony korun – a také spoustu ztraceného času, který by vyšetřovatelé i žalobci mohli věnovat jiným případům. Svědci si navíc po tak dlouhé době příliš nepamatují, někteří - jako například tehdejší šéf banky Jan Kollert - už dokonce zemřeli.

Kdo jsou a co dělají aktéři kauz?

František Chvalovský - Tehdejší majitel skupiny firem kolem Českomoravské agrární společnosti a Satrapa, současně také předseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS). Po obvinění se stáhl do ústraní a odstoupil i z postu šéfa ČMFS, s médii nekomunikuje.

Jiřina Kaplanová - vedla Odbor akreditivního financování. Spadaly pod ní půjčky pro firmy Chvalovského i Alona. Několik měsíců strávila ve vazbě, nyní je v důchodu.

Jan Kollert - Předseda představenstva banky v době, kdy došlo k miliardovým ztrátám. Policie jej poté obvinila, ale před třemi lety - v 57 letech - zemřel.

František Fíla - žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze, který měl na starosti většinu kauz Komeční banky, které mu soudy neustále vracely k dopracování. Před dvěma lety požádal o jmenování soudcem a nastoupil na Obvodním soudu pro Prahu 1. V soudcovském taláru však vydržel necelý rok a půl. Loni v létě se jej sám dobrovolně vzdal, údajně proto, že zjistil, že práci soudce nezvládá.

Až na čtvrtý pokus a po více než deseti letech od obvinění začne Městský soud v Praze v pondělí projednávat případ bývalého velkouzenáře a šéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského. Ten je spolu se svými pěti spolupracovníky obžalován, že podvodnými úvěry na fiktivní vývoz masa připravili Komerční banku o zhruba 1,5 miliardy korun.

To, že by vina za průtahy byla na jeho podřízených, kteří například v případě Chvalovského nebyli ani natřikrát schopni podat obžalobu tak, aby ji přijal soud, Vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula odmítá.

Mají říct výhrady najednou

"Nechal jsem si prověřit, zda státní zástupce nepochybil tím, že by například nesplnil pokyny soudu a druhé vrácení mohl předpokládat. Ale nepochybil,“ řekl Rampula, který naopak zkritizoval soud. "Ano, soud to třikrát vrátil, ale pokaždé s jinými pokyny,“ uvedl Rampula, podle něhož by případ výrazně urychlilo, kdyby soud řekl všechny své výhrady napoprvé.

A ještě více se vleče případ bankovních úředníků, kteří úvěry Chvalovskému poskytovali. U pěti z nich v čele s Jiřinou Kaplanovou soud sice již v létě 2006 vynesl verdikt - Kaplanové dal pětileté vězení, u zbytku upustil od potrestání - ale před třemi roky Vrchní soud v Praze celý verdikt zrušil. A případ vrátil zcela na začátek. Policie musela všechny bankéře obvinit znovu, protože obvinění bylo nezákonné. Policisté v něm totiž podle soudu řádně nepopsali, čeho se bankéři měli dopustit.

A případ zatím také nespěje ke konci. "Podle pokynu soudu jsme museli nechat vypracovat nové posudky. A znalec opakovaně požádal o prodloužení lhůty," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Prakticky totožný osud přitom provází i další další velké případy, související s Komerční bankou. Takřka dvanáct let po odhalení mnohamiliardových ztrát se tak české justici nepodařilo pracvomocně potrestat ani jednoho viníka. Ba co víc: Není ani jediný nepravomocně odsouzený.

Více o celé kauze se dočtete v pondělním vydání Hospodářských novin

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist