Developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM) se nachází v úpadku, rozhodl v úterý Městský soud v Praze. Insolvenční řízení s ECM běží od dubna, dlouhodobé závazky zadlužené firmy činí 165,9 milionu eur, tedy 4,1 miliardy korun. Většinu z dluhu tvoří závazky z vydaných dluhopisů. Firma je v Česku známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci.
Soud zároveň rozhodl, že insolvenčním správcem ECM bude Ivo Hala. Ten se v poslední době v médiích objevoval jako právník spojený s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, který je oficiálně zaměstnancem Halovy advokátní kanceláře. Spekuluje se, že Sisák ovládá například chemičku Setuza.
Věřitelé ECM, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, na to nyní mají 30 dnů. Přezkum přihlášených pohledávek se bude konat 20. července. Ve stejný den se po přezkumu pohledávek uskuteční první schůze věřitelů. Seznam přihlášených pohledávek má insolvenční správce soudu předložit nejpozději do 5. července.
Dosud rekordní pohledávku ve výši 3,1 miliardy korun přihlásila společnost Astin Capital Management. Ta podle dokumentů v insolvenčním rejstříku zastupuje vlastníky dluhopisů ECM vydaných v eurech. Z celkové pohledávky zamýšlí Astin Capital Management vykonávat práva k pohledávkám ve výši 2,5 miliardy korun. Mezi největší držitele eurových dluhopisů patří společnost Maple Leaf Capital.
Společnost ECM založil v roce 1991 Milan Janků, který se po listopadu 1989 vrátil do České republiky z Rakouska, kde pracoval v mezinárodním oddělení dnešní Erste Bank.
Začal koupí a rekonstrukcí činžovního domu v Praze 6, později rozvinul další větší projekty. ECM Real Estate Investments je jednou ze společností skupiny ECM, její akcie se obchodují na burze.
Zakladatel společnosti ECM Milan Janků ovládá přibližně 85 procent ECM REI, zbytek je v držení menších akcionářů. Loni v prosinci Janků řekl, že po vyřešení dluhů společnosti by jeho podíl neměl klesnout pod 35 procent.
Na začátku nynějšího insolvenčního řízení s ECM byla v dubnu Česká spořitelna. Celková výše pohledávek této banky vůči developerovi činí přibližně 194 milionů korun. Následně se k insolvenčnímu řízení připojila také Volksbank CZ a společnost Glancus Investments. ECM chce řešit své zadlužení reorganizací firmy, což navrhuje i Česká spořitelna a Volksbank CZ. Glancus Investments ale pro ECM navrhuje konkurz.
ECM už podala návrh na vytvoření prozatímního věřitelského výboru. Současně však přiznala, že nemá od firem a bank zmíněných v návrhu souhlas či mandát, aby je za členy prozatímního věřitelského výboru navrhla. Na základě dosavadní komunikace s věřiteli nicméně ECM předpokládá, že se jmenováním nebudou mít problém.
ECM založil v roce 1991 podnikatel Milan Janků. V současnosti je podle dostupných informací hlavním akcionářem firmy, zároveň vykonává funkci generálního ředitele společnosti. Firmu s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím společnosti ECM Group.
Akcie reagovaly prudkým propadem
Akcie ECM, které celý den rostly, po oznámení rozsudku propadly o 20 procent na 30,4 koruny za akcii. Pražská burza okamžitě dočasně pozastavila obchodování s akciemi ECM s platností od 25. května 2011.
Na vrcholu zájmu investorů byly akcie ECM v roce 2007. Tehdy se jejich hodnota pohybovala až kolem 2000 korun.
"Obchodování budeme pozastavovat na dobu neurčitou. Bude se to týkat všech investičních nástrojů, které tu ECM má, což kromě akcií jsou i dvě emise dluhopisů a dvě emise warrantů," uvedl mluvčí burzy. "V podobné situaci v posledních letech žádná společnost nebyla," dodal.
Vývoj akcií ECM za poslední měsíc
Vývoj akcií ECM za poslední měsíc
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist