Sotva Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil zkrácené řízení o povolení prodeje majetku po zkrachovalé Setuze švýcarskému koncernu Glencore International, objevila se první námitka, která může prodej zkomplikovat.

Ve čtvrtek ji podal podnikatel Miroslav Babej-Kmec, který se s současným majitelem Setuzy Petrem Sisákem soudí o podíl ve firmě Via Chem Group . Ta  Setuzu v roce 2007 koupila.

„Mé námitky vycházejí z přesvědčení, že při této transakci dochází k dalšímu protiprávnímu kroku ze strany současného představenstva společnosti Via Chem Group,“ řekl HN Babej-Kmec, který upozorňuje, že podle informací zveřejněných antimonopolním úřadem chystaná transakce zahrnuje odkup nemovitostí a pozemků od společností STZ Development, kterou Via Chem Group stoprocentně ovládá.

 


Švýcarská společnost Glencore International se chystá koupit majetek Setuzy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už zahájil řízení o povolení této transakce. Proč jste se rozhodl chystaný prodej napadnout?

Naše námitky vycházejí z přesvědčení, že při této transakci dochází k dalšímu protiprávnímu kroku ze strany současného představenstva společnosti Via Chem Group. Podle informací zveřejněných antimonopolním úřadem prodej zahrnuje taky odkup nemovitostí a pozemků od společností STZ Development a.s., kterou Via Chem Group stoprocentně ovládá. Podle stanov společnosti je však k takovéto akvizici nezbytný souhlas valné hromady Via Chem Group, která však nebyla svolána. Opakuje se tak  situace jako u dluhopisů emitovaných společností, kdy představenstvo jednalo v rozporu se stanovami a obchodním zákoníkem bez nezbytného souhlasu akcionářů.

Na co by měly být použity peníze získané z této transakce?
To je otázka, která s ohledem na jiné majetkové transakce okolo aktiv Setuzy v posledních letech v nás vyvolává největší obavu. O využítí výtěžku dané transakce totiž nemáme žádnou informaci. Domnívám se, že většina prostředků z prodeje bude použita na výplatu financujících bank. Zbytek by měl skončit ve společnostech, které předmětný majetek prodávají. Tady mám obavu, aby nedošlo k vyvedení finančních prostředků na jiné „nezávislé“ subjekty, které uplatní vůči těmto společnostem různé pohledávky, vzniklé postoupením od „offshorových“ firem a uznaných „dvorním“ auditorem Janem Svobodou.

Firmy, které má Glencore kupovat, pocházejí z někdejšího majetku společnosti Via Chem Group. Za jakých podmínek z něj byly vyvedeny?
O tom opět nemám žádné konkrétní informace, s výjimkou těch, které jsou dostupné z veřejných zdrojů. Valná hromada Via Chem Group se naposled konala 14. prosince 2009 a já nemám jinou možnost získat takovéto informace.

Jaký je v současnosti váš vztah k Via Chem Group?
Jako akcionář se snažím vykonávat akcionářská práva, např. žádostí o svolání valné hromady. Bohužel na tyto aktivity představenstvo nereaguje a musím se jich domáhat soudní cestou.

Jakou hodnotu dnes mají společnosti, které má Glencore získat?
Bohužel nedisponuji potřebnými informace, které by mi umožňovaly kvalifikovanou odpověď. Nevím přesně, která aktiva jsou předmětem prodeje. Převody majetku bývalé Setuzy z nedávné minulosti však ve mně vyvolávají ty nejčernější obavy. Jen pro příklad:  ještě v únoru 2011 Via Chem Group vlastnil stoprocentní podíl ve společnosti Nationwide Asset Management držící poloviční podíl ve společnosti FAME Ústí nad Labem, což je závod na zpracování řepky na bionaftu.  V polovině března 2011 podepsali členové představenstva Via Chem Group smlouvu o převodu tohoto obchodního podílu za jeden tisíc korun. Nabyvatelem se stala společnost Ironside Limited. Mimochodem pravost podpisů pod touto smlouvou byla ověřena  advokátem Janem Brodcem, který byl právním poradcem jedné městské části a doporučil jí zhodnocovat její aktiva prostřednictvím společnosti Key Investments.

Zůstal ještě ve Via Chem Group majetek, kterým má nějakou cenu?
Pevně doufám, že VCHG nadále vlastní 62,62 oprocent akcií Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Po zjištění posledních informací však začínám mít velkou obavu, zdali je to ještě pravda.

Jake jsou v současné době vaše vztahy s Petrem Sisákem?
Nestýkám se a nekomunikuji s ním od roku 2008.

Pan Sisák v současnosti shání peníze na výplatu dluhopisů společnosti Via Chem Group. Souvisí to podle vás nějak s jím chystaným obchodem se společností Glencore?
Na to se musíte zeptat jeho, ale pravděpodobně na to nebude reagovat. Právě přesvědčení, že výtěžek tohoto obchodu by mohl být vyveden mimo společnost a dosah věřitelů i  akcionářů společnosti je však primárním motivem, proč se tuto akvizici chystáme napadnout.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist