Díl šestý: Krást bylo normální. A co dnes?
Jan Kraus v rádiu každý den pranýřuje českou morálku se všemi jejími negativními odstíny. Bohužel, právem.
Známé heslo minulého režimu – kdo nekrade, okrádá svoji rodinu, bylo a je v české společnosti zakořeněno tak hluboko, až je to k nevíře.
Vedení velké chemické firmy řešilo, jak se s tím popasuje. Kradli všichni nebo tedy skoro všichni, protože mýdel a firemních ručníků měli zaměstnanci plné sklepy a chalupy. Fabrika byla plná historek o létajících pneumatikách přes plot, různých náhradních dílech ujíždějících mezi sudy s produkty atd. Lidská vynalézavost neznala mezí. Krást bylo normální.
Vedení přijalo opatření, že kdo bude na vrátnici přistižen s věcí, která mu nepatří, tak bude propuštěn. Snadná formulace. Ale hůře proveditelná. Areál byl obrovský. Mnoho železničních vagonů, nákladních a osobních aut denně opouštělo brány závodu. Nutit ostrahu do náhodných osobních prohlídek tisíců zaměstnanců na čtyřech směnách také nebylo jednoduché. A k tomu se skoro všichni znali…
A pak se to stalo! Ostrahou byl zadržen vrchní mistr významného provozu. V tašce měl pilu. Vedení společnosti se k tomu muselo postavit. Na jedné straně byly názory – pracuje tady 20 let, něco pro fabriku udělal, jeho provozní vědomosti jsou nenahraditelné, kdo to bude místo něho dělat, už takhle máme nedostatek mistrů, promineme mu to, má tři roky do důchodu. Oponenti argumentovali – co jsme řekli, musí platit, je čas začít ukazovat, co je pro nás nepřijatelné, není jiná možnost, jak se pokusit měnit firemní kulturu.
Vteřinový manažer, díl první: Když je telefon zbraní hromadného ničení - čtěte ZDE
Vteřinový manažer, díl druhý: Je to dobré, ale je to málo! - čtěte ZDE
Vteřinový manažer, díl třetí: Emoce patří k nezbytné výbavě - čtěte ZDE
Vteřinový manažer, díl čtvrtý: Základem je schopnost rozhodnout se - čtěte ZDE
Vteřinový manažer, díl pátý: Za minulé zásluhy se neplatí - čtěte ZDE
Druhý den byl vrchní mistr propuštěn. Selhal. Selhal jako manažer, jako zaměstnanec, jako člověk. Jak se v jeho hlavě zrodilo rozhodnutí něco odnést? Uvědomoval si, co dělá? Registroval možná rizika? Domýšlel následek svého konání? Bylo to rozhodnutí okamžiku či to byl standard? Kdo ví?
Snad se jeho propuštěním něco změní, snad zaměstnanci pochopí, že se hranice "normálu" posouvají. Snad.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist