Americký dolar ztratí během příštích 25 let svůj status světové rezevní měny. Vyplývá to z ankety banky UBS, kterou přinesl list The Financial Times, mezi 80 manažery centrálních bank, kteří mají rezervy banky na starost. Oslovení pracovníci bank dohromady kontrolují 8 bilionů dolarů.

Více než polovina dotázaných manažerů předpovídá, že dolar bude během následujícího čtvrtstoletí jako rezervní měna nahrazen košem měn. To je výrazný odklon od minulých let, kdy odborníci centrálních bank předpokládali, že dolar stále setrvá jako jediná rezervní měna.

Největší držitelé se od dolaru pomalu odklání

Výsledky tak jsou posledním znakem znepokojení, které ohledně dolaru jako rezervní měny v současnosti po celém světě panuje. A to hlavně kvůli obavám,že americká vláda neudrží otěže na výdajové stránce rozpočtu a zadlužení USA tak bude dál narůstat.

,,Právě teď panují velké obavy ohledně dalšího vývoje  finanční trajektorie, kterou USA nastolily," řekl hlavní ekonom UBS Larry Hatheway.

Americký dolar od začátku roku oslabil o zhruba 5 procent a je tak blízko historickému minimu vůči koši hlavních světových měn.

Největší držitelé rezerv, kterým vévodí Čína, se postupně snaží dolar ze svého portfolia nahrazovat jinými měnami nebo aktivy. Podle odhadů banky Standard Chartered byly v prvních čtyřech měsících tohoto roku tři čtvrtiny z celkového 200 milionového (v dolarech) nárůstu zahraničních rezerv Číny investovány do nedolarových aktiv.

A s myšlenkou, že dolar může být nahrazen jako rezervní platidlo jinou měnou nebo měnami, pomalu přicházejí i někteří politici a vysocí představitelé světových institucí.

Tak například šéf Světové banky Robert Zoellick minulý rok navrhoval nový monetární systém, který by zahrnoval mix hlavních světových měn - dolaru, eura, jenu, libry a čínského renminbi, který by mohl být doplněn o zlato.

Banky ve velkém skupují zlato

Z ankety UBS také vyplývá, že čím dál větší roli hrají v portfoliu centrálních bank drahé kovy. 6 procent dotázaných manažerů totiž připouští, že v následujícím desetiletí markantně zvýší rezervy zlata. Tento názor se v minulých letech v anketě objevoval jen sporadicky.

Světové centrální banky nakoupily v tomto roce 150 tun zlata, nejvíce aktivní v tomto směru bylo Rusko a Mexiko. Banky tak letos jsou na cestě překonat v nákupech zlata rekord z roku 1971, kdy se rozpadl tzv. Brettonwoodský měnový systém.

Experti proto předpokládají, že zlato bude nejlépe se zhodnocujícím aktivem v posledních letech. Cena zlata se za poslední rok zvýšila o pětinu a v pondělí se dostala opět na hranici 1500 dolarů za trojskou unci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist