Portugalská vláda pravého středu úterý večer předložila parlamentu svůj čtyřletý program ozdravení ekonomiky a snižování deficitů. Příjmy vláda posílí privatizací velkých státních podniků jako Energias de Portugal, banky BPN, operátora přenosové sítě REN, letecké společnosti TAP nebo pojišťovacích aktivit banky CGD.
Zároveň kabinet slíbil, že důsledným uskutečňováním programu hodlá splnit podmínky dohody o finanční pomoci, kterou předešlá levicová vláda minulý měsíc sjednala s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem v objemu 78 miliard eur (1,9 bilionu Kč).
Vláda také v souladu s dohodou zvýší daň z přidané hodnoty na některé druhy zboží a ekonomiku podpoří snížením zaměstnavatelských příspěvků na důchodové pojištění zaměstnanců. Portugalsko se také zavázalo ke zvýšení flexibility na trhu práce a snížení podpory v nezaměstnanosti.
Španělský deník El País uvádí, že nová portugalská vláda také v rámci úspor s nejvyšší pravděpodobností zastaví plánovaný projekt spojení Madridu a Lisabonu rychlovlaky označovaný jako AVE.
Potvrzeno: Portugalsko dostane "výživnou" injekci ve výši 78 miliard eur - čtěte ZDE
Madrid už dluží 6,5 miliardy euro, nejrychleji ale roste dluh Barceloně - čtěte ZDE
Reformy mají být tvrdší, než požaduje úvěrová dohoda
"Portugalský stát musí pečlivě plnit veškeré mezinárodně přijaté závazky, což je nutné k tomu, abychom získali peníze ze zahraničí a vrátili se k ekonomickému růstu a tvorbě pracovních míst," uvádí se v programu. Portugalský premiér Pedro Passos Coelho agentuře Reuters již dříve řekl, že vláda možná půjde s reformami i za podmínky úvěrové dohody, aby vytvořila na trzích "vlnu důvěry".
Kupec banky BPN by se měl najít do konce července. Další privatizace by měly odstartovat do konce roku. Vláda chce kromě toho udělat v průběhu dalších 90 dnů seznam dalších firem, které se zruší, zprivatizují nebo zreformují. Státní televizi RTP čeká příští rok výrazné osekání nákladů a restrukturalizace s výhledem pozdější privatizace.
Portugalský rozpočtový deficit loni dosáhl 9,1 procenta hrubého domácího produktu a překročil původní plán 7,3 procenta. Země musí podle dohody s věřiteli srazit schodek do konce roku 2013 ke třem procentům HDP. Letos by měl deficit díky škrtům a dalším krokům klesnout na 5,9 procenta.
Portugalsko se v dubnu stalo po Řecku a Irsku již třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země bude muset v rámci dohody o finanční pomoci přikročit k výrazným škrtům v rozpočtových výdajích, zvýšit daně ze spotřeby, zreformovat pracovní a právní systém a uskutčnit ambiciózní plán privatizace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist