Bývalý guvernér americké centrální banky FED Alan Greenspan má zajímavý nový pohled na současné problémy americké ekonomiky. Obává se totiž nízké produktivity práce mladých Američanů. A zároveň se opírá do obchodní politiky USA, která je podle Greenspana stejná jako ta v Číně a k nižší produktivitě práce jen přispívá.

Greenspan vyzpovídal sám sebe (alespoň to tak vypadá) v listu The Globalist na téma, jak Spojené státy zvládají tvorbu nových pracovních míst. Bývalý šéf FEDu k tomu říká, že je snaha americké vlády zvyšovat zaměstnanost skrz obchodní politiku krokem zpět.

Alan Greenspan

Americký ekonom

 V letech 1955 až 1987 byl prezidentem Townsend-Greenspan & Co., Inc., konzultantské firmy v oblasti ekonomiky. V letech 1974–1977 vykonával funkci předsedy Sněmu ekonomických poradců (Council of Economic Advisors). Od 70. let začal též postupně zasedat v představenstvech významných finančních a obchodních společností, včetně např. JP Morgan & Co. Inc. či Mobil Corporation. Působil i v think-tancích jako Konferenční komise (The Conference Board), zaměřeném na průmysl a finance (1948–1953), v kontroverzním Sněmu zahraničních styků (Council of Foreign Relations) v letech 1982–1988; nebo v roce 1984 v poradním tělesu Skupina třiceti (The Group of Thirty).

Funkci předsedy guvernérů Federálního rezervního systému vykonával od 11. srpna 1987 až do 31. ledna 2006. Nastoupil po Paulu Volkerovi na návrh Ronalda Regana a v této funkci sloužil celkem pod 4 prezidenty.

,,Vyšší počet pracovních míst je důsledkem zvýšené obchodní aktivity země. Pokud počet nově vytvořených míst převyšuje produkci, znamená to, že produktivita práce a životní standard klesají. To určitě nemůže být náš cíl," píše Greenspan.

Zároveň dodává, že to je přesně to, co dělá Čína špatně.

,,Číňané manipulují jejich měnu za účelem vytvoření méně kvalitních produktů s vysokým podílem lidské práce, aby zajistili co největší zaměstnanost," doplnil Greenspan.

To vše zní, jako by se bývalý bankéř nejvíce obával toho, že Spojené státy za účelem rychlého vytvoření nových pracovních míst a nastolení opětovného ekonomického oživení budou nabízet mladé pracovní síle jednoduchou, málo placenou a málo produktivní práci. A pokud je tato mladá pracovní síla méně inteligentní a línější než pracovníci, které nahradila, tak se tato sorta lidí, kterým Greenspan říká "Baby Boomers", stává špatnou zprávou pro ekonomiku USA.

,,"Baby boomers" pak budou nahrazeni skupinou dalších mladých lidí, kteří budou v mezinárodním srovnání zaostávat ve vzdělanosti", pokračuje Greenspan.

,,Průměrný příjem domácnosti, kterou by vedli mladší lidé než 25letí se postupně sníží k průměrnému příjmu "baby boomers" populace. To je velmi dobrá indikace toho, že se produktivita práce mladé pracovní síly sniží k produktivitě práce současných tzv. "baby boomers", kteří pak budou odcházet do důchodu. A to jen podporuje obavy ohledně produktivity práce naší budoucí pracovní síly," rozepisuje se Greenspan.

Greenspan ale navrhuje jedno řešení. To vidí ve větším otevření USA vůči imigrantům.

,,Většina lidí s vyššími přijmy v naší zemi si neuvědomuje to, že na jejich plat přispívá imigrační politika USA.
Velmi schopní lidé ze zahraničí se totiž téměř nemohou dostat na americký trh práce. Ale my právě takové lidi potřebujeme, abychom zvýšili produktivitu naší ekonomiky, a tím zvýšili i životní standard všech Američanů," uzavírá Greenspan.