Americká centrální banka (Fed) zvažuje další opatření na podporu ekonomiky. Před členy amerického Kongresu to řekl šéf Fedu Ben Bernanke. Fed má připraveny tři možné scénáře.
K jakému z nich sáhne, pokud vůbec, bude záviset na tom, jak budou vypadat čerstvá statistická data.
Na slova šéfa Fedu bezprostředně zareagovaly finanční trhy. Dolar spadl na historické minimum vůči švýcarskému franku (0,8250 franku za dolar), a také prohloubil ztráty k euru. Evropská měna posílila až na denní maximum 1,4159 dolaru, když je o 1,35 procenta silnější proti úternímu závěru.
Prudce naopak zdražilo zlato, které je na dalším rekordu, a vzhůru zamířily i ceny dalších komodit. A vzhůru se vydaly i akcie, když hlavní akciové indexy na Wall Street rostly o 1,3 až 1,4 procenta.
Oslabení ekonomiky by mohlo být podle Bernankeho trvalejší, než se čeká. Fed je proto případně připraven k uvolnění měnové politiky, "pokud se to ukáže jako adekvátní a vyžádají si to deflační rizika."
"Trvá možnost, že se současná ekonomická slabost může ukázat vytrvalejší, než se čekalo, a že by se mohly znovu objevit deflační tlaky, což by implikovalo potřebu dodatečné měnověpolitické podpory," uvedl Bernanke v projevu před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.
„Jakmile odezní dočasné šoky, které držely zpět ekonomickou aktivitu, dočkáme se odrazu měnové politiky v podobě růstu ekonomiky a tvorby nových míst,“ uvedl Bernanke.
Přijde QE3?
Před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Bernanke v pololetním vystoupení uvedl, že v úvahu připadá další kolo nákupu státních dluhopisů s delší splatností.
To by v podstatě znamenalo třetí fázi takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, zkráceně QE3. Vedle toho by Fed mohl ještě srazit úrok, který bankám platí za uložené rezervy. Tím by je povzbudil k vyšší úvěrové aktivitě.
Třetí možností je explicitnější formulování strategie, hlavně jak dlouho chce držet sazby na rekordním minimu. To by podle Fedu mohlo dát investorům větší důvěru v centrální banku a její snahy podpořit ekonomiku dalšími opatřeními.
Bernanke je stále toho názoru, že za příliš pomalým růstem ekonomiky jsou přechodné faktory. Šéf Fedu tudíž stále počítá s tím, že ekonomika ve druhém pololetí zrychlí tempo. Podle Bernankeho již většinu růstu spotřebitelských cen (Inflace) mají USA již za sebou.
Ve střednědobém horizontu přetrvávají podle šéfa Fedu rizika pro oběma směry – pro ekonomické oživení, ale i pro inflaci. Zopakoval ale své přesvědčení, že inflace nebude pro ekonomiku USA větším problémem, neboť ceny benzínu a potravin, které především stály za současným růstem cenové hladiny, se uklidňují.
Za nadále problematickou ale označit oblast trhu nemovitostí a cen domů a vysoké nezaměstnanosti a také obtížného přístupu k úvěrům, kvůli kterým si ponechává otevřené dveře k další stimulaci. Nezaměstnanosti podle Bernankeho bude ustupovat nadále velmi pozvolným tempem.
Bernanke v projevu nezmínil dvě klíčové otázky, které tak zřejmě opakovaně vyvstanou během interpelací se zákonodárci - politický boj ve Washingtonu nad limitem federálního dluhu a evropskou dluhovou krizi.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist