Výroba elektřiny v solárních elektrárnách letos výrazně převyšuje produkci z loňského roku. Za prvních pět měsíců letošního roku solární elektrárny vyrobily 890 gigawatthodin elektřiny.

Za stejné období loni sluneční zdroje vyrobily 175 GWh elektřiny, za celý loňský rok činila jejich produkce 616 GWh. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Prudký nárůst výroby souvisí s tím, že výhodné státní dotace v loňském roce přilákaly do solárního sektoru řadu investorů. Solárních elektráren začalo rychle přibývat a jejich instalovaný výkon se zvýšil více než čtyřnásobně na zhruba 1950 MW.

Z celkového množství vyrobené elektřiny tvoří ale solární energie jen malý zlomek. Celkem za prvních pět měsíců vyrobily všechny tuzemské elektrárny téměř 38.000 GWh. Solární elektrárny tedy tvoří necelá tři procenta. Výroba solárních zdrojů nicméně průběžně narůstá v průběhu roku se zlepšujícím se počasím. V lednu například registrovaly solární zdroje 39 vyrobených GWh, v květnu to již bylo 294 GWh.

Přebytek elektřiny se daří zvládat

Podle ERÚ je během slunečních dnů kvůli solárním zdrojům často přebytek elektřiny v soustavě. Přenosová soustava ale zatím nestálý výkon fotovoltaik zvládá. Provozovatel soustavy ČEPS každý den nastavuje mix podpůrných služeb pro vykrytí nestálého výkonu solárních elektráren.

Kvůli nestálému výkonu a možnému negativnímu vlivu na přenosovou soustavu odmítá ČEPS vydávat smlouvy o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě. Stop stav na připojení těchto zdrojů trvá již rok a půl. ČEPS nyní vyhodnocuje vliv obnovitelných zdrojů na bezpečný provoz soustavy a v září by měl rozhodnout, zda stop stav zruší.

V důsledku rozvoje solárních elektráren hrozilo letos výrazné zdražení elektřiny, vláda proto přistoupila na sérii opatření, která růst cen omezila na průměrných zhruba pět procent. Jedno z těchto opatření tvoří také 26procentní daň za výrobu solární energie, kvůli které se nyní desítky investorů chtějí se státem soudit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist