Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím kvůli škodám po březnovém zemětřesení o 0,3 procenta. Pokles však zpomalil a byl nižší, než se čekalo, díky pokračujícímu oživování výroby. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila vláda.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení hrubého domácího produktu o 0,7 procenta po propadu o 0,9 procenta za leden až březen.
Lepší než očekávané výsledky se projevily i na asijksých trzích, které uzavřely v plusu. Japonský index Nikkei uzavřel se ziskem 1,37 procenta na úrovni 9086,41 bodu.
Mírný pokles jenu pak pomohl předním japonským vývozcům. Rostly tak automobilky Toyota a Honda či výrobce elektroniky Sony. Téměř deset procent si připsal výrobce videoher Nintendo díky zprávě z médií, že tokijská akciová burza zvažuje převzetí burzy v Ósace. Spojení by podpořilo firmy, které mají akcie na obou burzách, protože by snížilo jejich náklady. Firma Nintendo, která se obchoduje v Ósace, také doufá, že by se mohla stát součástí indexu Nikkei 225.
V celoročním přepočtu ekonomika klesla o 1,3 procenta a zaznamenala propad již třetí čtvrtletí za sebou. I zde byl výsledek výrazně nižší než prognózy analytiků, kteří čekali snížení o 2,6 procenta.
Soukromá spotřeba, která se na celkovém ekonomickém růstu podílí zhruba 60 procenty, se snížila o 0,1 procenta, protože domácnosti kvůli zemětřesení omezily své výdaje. Kapitálové výdaje firem naopak stouply o 0,2 procenta.
Celkem domácí poptávka zvýšila ve druhém čtvrtletí HDP o 0,4 procentního bodu a byl to její první pozitivní příspěvek k růstu za tři čtvrtletí. Vnější poptávka, neboli čistý vývoz, naopak stáhla HDP dolů o 0,8 procentního bodu. Vývoz z Japonska je stále kvůli katastrofě omezený a dovoz naopak roste.
Škody za 300 miliard
Japonská ekonomika se kvůli zemětřesení, cunami a následné krizi jaderné elektrárny Fukušima dostala do nejhorší akutní krize od druhé světové války. Zemětřesení poškodilo továrny v regionu a mnoho místních firem, zvláště automobilek, muselo přerušit výrobu kvůli nedostatku součástek.
Celkové škody se odhadují na 300 miliard dolarů (asi pět bilionů korun), což by z japonské katastrofy učinilo nejnákladnější přírodní neštěstí v historii.
Analytici očekávají, že Japonsko by mohlo začít růst již ve třetím čtvrtletí a tempo růstu by mohlo patřit mezi nejvyšší z průmyslových zemí, protože vývoz a výroba se vrátí na úroveň před krizí. Roste však počet rizik, která tento scénář ohrožují.
Ohrožený vývoz?
Trhy se bojí nové globální krize kvůli dluhovým problémům v eurozóně, což by mohlo snížit zájem o japonské zboží v zahraničí. Problémem pro vývozce je i silný jen, který zdražuje jejich zboží v zahraničí a snižuje jejich zisky při přepočtu zahraničních tržeb na domácí měnu.
Japonská ekonomika však byla vratká již před zemětřesením. Čína loni sesadila Japonsko z pozice druhé největší ekonomiky světa. Zemi stále trápí pokles spotřebitelských cen, stárnoucí populace a snižování počtu obyvatel a obrovský veřejný dluh.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist