Vysoké ceny potravin ohrožují nejchudší lidi v rozvojovém světě, uvedla Světová banka (SB). Potraviny podle ní v červenci byly výrazně dražší než před rokem, a to o 33 procent.

"Vytrvale vysoké ceny a nízké zásoby potravin ukazují, že jsme stále v nebezpečné zóně. Většina zranitelných lidí se s tím vypořádává nejhůře. Vzhledem k proměnlivosti současné situace je nutné, abychom byli bdělí. Nemáme žádný záchranný polštář," varoval šéf Světové banky Robert Zoellick.

Nejvíce v červenci zdražila kukuřice s nárůstem o 84 procent, cukr se zvýšením o 62 procent a pšenice, za kterou se meziročně platilo o 55 procent více. Cena sojového oleje vzrostla o 47 procent.

Do cen potravin se promítla dražší ropa, jež se oproti červenci 2010 prodávala o 45 procent dráže. Zvýšila náklady na produkci potravin, ale třeba i na hnojiva. Jejich cena ve sledovaném období vzrostla o 67 procent.

Světová banka přitom upozornila, že ceny některých potravin jsou letos jak na houpačce. Od dubna do července se ustálily zhruba pět procent pod nedávným maximem z února díky mírnému zlevňování obilí, tuků a olejů, ale i mas, ovoce a cukru. Kukuřice a pšenice ale například v červnu zlevnily a v první polovici července zdražily. Také cena rýže od února do května klesala, pak ale začala růst.

Nejhorší situace podle Světové banky panuje v oblasti Afrického rohu, kde sice současnou krizi vyvolala dlouhotrvající vedra, přispěly k ní ale i vysoké ceny potravin. V posledních třech měsících tam zemřelo 29.000 dětí mladších pěti let a 600 tisíc dětí v regionu je nadále v ohrožení života. Celkem tamní problémy zasáhly více než 12 milionů lidí.

Jen v samotném Somálsku se krize týká 3,2 milionu lidí, z toho 2,8 milionu na jihu země zmítaném konflikty. Mezi nejhůře zasaženými jsou podle Světové banky chudí farmáři, kteří nemají zásoby a ani prostředky na nákup potravin. Stejně tak trpí lidé, které z domova vyhnaly boje a mají obtížný přístup k jídlu. Další ohroženou skupinou je městská chudina, na niž dolehly vyšší náklady na bydlení a klesající platy.

Ceny obilovin pěstovaných v Somálsku mezitím od loňského října překonaly maxima z roku 2008. Vyšší jsou i ceny dovážených komodit, jako je rýže, cukr, pšeničná mouka, rostlinný olej a benzin.

"Nikde jinde vysoké ceny jídla, chudoba a nestabilita dohromady nevyústily v tak tragické utrpení jako v Africkém rohu," uvedl šéf SB Robert Zoellick. Dodal, že banka proto zvyšuje svou krátkodobou pomoc zemím, jako je Keňa nebo Etiopie, ale i střednědobou podporu kvůli ekonomickému oživení. Potřeba je ale podle Zoellicka budování dlouhodobých řešení schopných odolávat suchům a podpora zemědělství, které dokáže reagovat na výkyvy klimatu. Světová banka regionu poskytuje pomoc 686 milionů dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist