Americká centrální banka (Fed) bude zvažovat možnosti další měnové stimulace slabé ekonomiky a zaměstnanosti.
Řekl to v pátek šéf Fedu Ben Bernanke na výročním sympoziu světových centrálních bankéřů v letovisku Jackson Hole ve Wyomingu. Žádné konkrétní kroky však nenaznačil.
Bernanke v projevu rozeslaném médiím konstatoval, že "oživení z krize bylo mnohem slabší, než jsme doufali".
Oznámil, že měnový výbor Fedu se v září sejde na dva dny (20 a 21. září) namísto původně plánovaného jednoho, aby mimo jiné uvážil, jaké má v nynější situaci možnosti k další podpoře ekonomiky.
Hlavní americké akciové indexy reagovaly na Bernankeho projev poklesem zhruba o jedno proceno. Index technologických firem Nasdaq se ale rychle vrátil do černých čísel. V 17:00 středoevropského času posilovaly asi o půl procenta již také indexy Dow Jones a S&P. Nasdaq přidával 1,5 %.
Guvernér FED: USA musejí nejdříve spadnout do recese, aby mohly růst - čtěte ZDE
Americká ekonomika se zotaví, o dluh se nebojíme, ujišťuje Čína - čtěte ZDE
USA zpřísňují dohled nad bankami z Evropy, bojí se o dolary. Burzy kvůli tomu padají - čtěte ZDE
Trhy byly poslední kapka. Američané kvůli krizi nakupují trezory a vymýšlejí skrýše - čtěte ZDE
Před rokem Bernanke oznámil plán další stimulace ekonomiky pomocí nákupů státních dluhopisů za 600 miliard dolarů v rámci druhé vlny takzvaného "kvantitativního uvolňování" (QE2). Finanční trhy nyní doufaly, že šéf Fedu naznačí něco podobného, protože největší světová ekonomika letos i přes podporu Fedu upadla prakticky do stagnace.
"Nedostál očekávání trhů. Je opatrný, je si vědom slabosti globální a americké ekonomiky, je ale jasné, že už nemá k dispozici dost adekvátních nástrojů," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom newyorské firmy TD Securities Eric Green.
"Nečekal jsem, že řekne něco extra velkého, což se také stalo. Největší bombou bylo to, že Fed se v září sejde na dva dny místo jednoho," uvedl John Canally z bostonské firmy LPL Financial.
Dvoudenní plánované jednání měnového výboru by ale právě mohlo naznačovat, že se na nějakém dalším měnovém uvolňování může dohodnout, řekl v rozhovoru na ČT24 hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Operace Twist
Někteří analytici se domnívali, že by Bernanke mohl naznačit záměr FED prodávat cenné papíry s krátkodobou splatností a naopak nakupovat obligace s dlouhodobější maturitou.
Tomuto kroku se říká "Operace Twist", která už byla ve Spojených státech proveden na začátku 60. let minulého století. Cílem operace je snížit dlouhodobou úrokovou míru a tím podpořit ekonomický růst.
Tato forma podpory ekonomiky by ale podle analytiků Nomury "mohla finanční kondici Spojených států spíše ještě více ohrozit, než ji pomoci."
Spotřebitelská nálada v USA v srpnu klesla
Spotřebitelská nálada ve Spojených státech v srpnu klesla, protože spotřebitelé ztratili důvěru ve schopnost zákonodárců odvrátit hrozbu další hospodářské recese. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity.
Index nálady tento měsíc klesl na 55,7 bodu z červencových 63,7 bodu. Konečné výsledky však byly o něco příznivější než předběžné údaje z poloviny srpna, podle kterých se index propadl až na 54,9 bodu, tedy na nejnižší úroveň od května 1980.
Ekonomové sledují index nálady velmi pozorně, protože se z něj snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
Podle pátečních revidovaných údajů stoupl hrubý domácí produkt USA ve druhém čtvrtletí o jedno procento a za celé pololetí jen o 0,7 procenta. Ve druhém pololetí se přitom výraznější zrychlení nečeká.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist