Německo a Francie výrazně přispěly ke vzniku současné dluhové krize v eurozóně, protože v minulosti beztrestně porušovaly rozpočtová pravidla. Uvedl to ve čtvrtek nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager.

Rozpočtové schodky dvou největších ekonomik eurozóny v letech 2003 a 2004 překračovaly stanovený limit, aniž by země dostaly pokutu.

To podle nizozemského ministra otevřelo cestu k porušování rozpočtových pravidel dalším státům, což nakonec vyústilo v dluhovou krizi, napsala agentura AP.

"Nyní se nacházíme v situaci, do níž jsme se nikdy neměli dostat. Je to situace, která ohrožuje euro a která by dokonce mohla ohrozit celosvětovou finanční stabilitu," řekl de Jager.

Nizozemsko bude podle ministra nadále podporovat druhý záchranný balík dohodnutý pro Řecko v hodnotě 109 miliard eur (2,6 bilionu Kč).

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která musela požádat o zahraniční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. První záchranný balík měl hodnotu 110 miliard eur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist