Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes navrhl postavit nový ruský plynovod South Stream přes ukrajinské území. Tato varianta by podle něj stála pětinu než plánovaná trasa, vedoucí z Ruska přes Černé moře tureckými vodami do Bulharska a dále do jižní a střední Evropy. Ruský plynárenský gigant Gazprom však zareagoval odmítavě.
Dohodu o plynovodu South Stream mají dnes v jihoruském Soči za přítomnosti premiéra Vladimira Putina podepsat akcionáři celého podniku, Gazprom a italská společnost Eni, francouzská EdF a německá Wintershall.
"Navrhujeme pružný přístup... South Stream by měl vést jihem Ukrajiny, po souši," prohlásil Janukovyč na mezinárodním fóru v Jaltě. Zatímco náklady na výstavbu plynovodu po dně Černého moře experti odhadují na 25 miliard eur, ukrajinský návrh by byl "pětkrát lacinější", dodal Janukovyč.
Nabucco plánuje dokončení na rok 2017. South Stream však bude fungovat o dva roky dříve - čtěte ZDE
Dohodu o South Streamu podepsalo už i Bulharsko. Získá levnější plyn - čtěte ZDE
Gazprom však vzápětí nabídku odmítl. Podle Valerije Goluběva z vedení koncernu by stavět nový plynovod přes Ukrajinu bylo neúčelné. "Navrhují to už dávno... ale nemá to smysl," uvedl v kuloárech investičního fóra v Soči.
Moskva se snaží zbavit závislosti na Ukrajině jako na tranzitní zemi, přes kterou dosud proudí okolo 80 procent ruského plynu do Evropy, zbytek jde přes Bělorusko. Tento poměr může už zakrátko změnit čerstvě dokončený plynovod Nord Stream, vedoucí z Ruska po dně Baltu do Německa. Kyjevu tak hrozí, že přijde o značnou část poplatků za přepravu plynu, jehož cena pro Ukrajinu stále stoupá.
Janukovyč má v Moskvě 24. září jednat se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem; média předpokládají, že se rozhovor bude týkat hlavně sporů o plyn. Kyjev není spokojen s ruskou cenou a na příští rok si objednal jen 27 miliard metrů krychlových plynu, ačkoliv podle stávající dohody, za kterou je nyní v Kyjevě souzena expremiérka Julija Tymošenková, má platit za nejméně 33 miliard kubíků. Podle listu Kommersant návštěva ukáže, nakolik jsou obě strany ochotny k ústupkům a k příměří.
Konflikty mezi Moskvou a Kyjevem už několikrát ohrozily dodávky ruského plynu evropským zákazníkům, naposledy počátkem roku 2009.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist