Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovává tři možné scénáře aktualizované Státní energetické koncepce a možná vytvoří ještě čtvrtý scénář.

Vládě do konce roku předloží komplexní materiál aktualizované koncepce, na jehož základě se česká energetika bude ubírat dál dalších zhruba 50 let. Na Žofínském fóru o energetice to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

K jednotlivým scénářům se Kocourek nechtěl vyjadřovat. "Stále mluvíme o draftech jednotlivých scénářů. Nechci vytvářet dojem, že čísla už jsou pevně daná... čísla pevně daná nejsou a žádný scénář nepreferujeme," uvedl ministr.

Plyn posílí

Z odpovědí ministra Kocourka také mj. vyplynulo, že v energetické koncepci by měl dlouhodobou roli hrát plyn, přestože bude energetiku stát především na jaderné energii a na uhlí. Důležitou roli bude hrát cena vyráběné elektřiny a také závislost ČR na dovozu surovin, upozornil Kocourek. Koncepce podle něj musí dbát především na nezávislost, bezpečnost a šetrnost české energetiky.

Právě u plynu budou podle ČRo 1 rozhodovat bezpečnost a spolehlivost dodávek, což znamená podporu plynovodů Gazela a Nabucco a rozšiřování i budování nových podzemních zásobníků plynu. V jednom z příspěvků na Žofínském fóru také zazněla informace o zkapalněném zemním plynu (LNG), který se dováží do evropských přístavů.

Podle Kocourka bude nutné při aktualizaci energetické koncepce brát v úvahu vliv jednotlivých energetických zdrojů na hrubý domácí produkt a na tuzemskou konkurenceschopnost.

Všechny scénáře počítají s různými variantami budoucího vývoje, uvedl Kocourek. "Každý scénář je tak do vysoké míry připraven na předvídatelné změny. To se týká zejména cen komodit, změn politiky v oblasti ochrany klimatu, strukturálních změn v dopravě a podobně," dodal ministr.

Nad 13 procent z obnovitelných zdrojů se nepůjde

Podle nedávného zjištění Hospodářských novin počítá nová energetická koncepce s významným využitím jaderné energie, a to i nad rámec dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Naopak podíl obnovitelných zdrojů by se příliš zvyšovat neměl.

Kocourek uvedl, že má pochybnosti o výhledových kapacitách biomasy. "U ostatních zdrojů je náš potenciál již na hraně," uvedl ministr. ČR podle něj splní závazek EU v roce 2020 pokrýt 13 spotřeby obnovitelnými zdroji, ale za tuto hranici vzhledem k vysoké náročnosti zelené energie na tuzemskou ekonomiku nepůjde.

Ve srovnání se sousedním Německem, které výhledově počítá s odstavením všech jaderných elektráren a jejich nahrazením obnovitelnými zdroji, se tak česká energetika bude zřejmě ubírat přesně opačným směrem.

Kocourek dále uvedl, že z dlouhodobého hlediska poroste význam plynu hlavně kvůli budoucímu poklesu využití uhlí v ČR.

"Plyn budeme muset v našem energetickém mixu posílit, protože dojde k poklesu jiných primárních zdrojů," uvedl. Dodal, že těžba břidlicového plynu, o které uvažuje Polsko, zatím v Česku nevypadá reálně. "Budeme čekat na zkušenosti Polska," podotkl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist