V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než 29 procent, přes milion dolarů mělo 16 200 lidí. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a Merrill Lynch Global Wealth Management, kterou ve čtvrtek prezentovala Capgemini. V tuzemsku tak bylo více boháčů, než například v sousedním Polsku.
Milion dolarů odpovídá podle současného kurzu zhruba 18,5 milionu korun.
Celosvětově se počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů loni zvýšil o 8,2 procenta na 10,9 milionu, a překonal tak úroveň před krizí v roce 2007. Jejich finanční bohatství vzrostlo o 9,7 procenta na 42,7 bilionů dolarů (783 bilionů Kč).
V USA, Japonsku a Německu je 53 procent všech milionářů. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Mezi 12 zeměmi s nejvíce boháči se poprvé objevila Indie. Oblast Asie a Tichomoří také poprvé předstihla v počtu milionářů i ve výši investovatelného majetku Evropu a zaujímá druhé místo za severní Amerikou.
V Evropě vzrostlo množství boháčů o šest procent na 3,1 milionu lidí. Jejich majetek se zvýšil o sedm procent na 10,2 bilionu USD. Asie rostla o 9,7 procenta na 3,3 milionu milionářů. Jejich majetek pak stoupl o 12 procent na 10,8 bilionu USD.
Největší nárůst milionářů zaznamenaly Hong Kong, Vietnam, Polsko, Srí Lanka a Švédsko.
"Největší nárůsty zaznamenaly asijské země. Během krize asijské země zaznamenaly nejmenší pokles HDP a po krizi naopak nejvíc rostly," Jiří Briford z české pobočky Capgemini.
Zhruba dvě procenta milionářů tvoří mladí lidé do 31 let. Dalších 15 procent lidé mezi 31 a 45 lety. Největší podíl žen mezi milionáři je v severní Americe, kde tvoří 37 procent bohážů. V druhém Japonsku mají ženy podíl 32 procent.
Celosvětová tržní kapitalizace se zvýšila o 18 procent na 55 bilionů dolarů. Milionáři stále investují hlavně do akcií a komodit. Podíl investic do akcií stoupl o čtyři procentní body na 33 procent. V roce 2012 očekávají bohatí lidé zvýšení svého vlastního kapitálu, ale zároveň nižší míru jeho alokace do nemovitostí a hotovosti nebo vkladů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist