Přední světoví finanční činitelé o víkendu slíbili rázné a koordinované kroky při řešení evropské dluhové krize a dalších hrozeb pro světovou ekonomiku. Žádná konkrétní opatření však na zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) nepředstavili.

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos přislíbil, že jeho země učiní vše, co bude zapotřebí, aby se vyhnula platební neschopnosti a zůstala součástí eurozóny.

"Dohodli jsme se na rázném postupu při řešení hrozeb, kterým čelí světová ekonomika. Tyto hrozby zahrnují rizika kolem státních dluhů, křehkost finančního systému, ochabování hospodářského růstu a vysokou nezaměstnanost," píše se v komuniké Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který je hlavním poradním orgánem MMF.

Americký ministr financí Timothy Geithner uvedl, že bez ráznějších opatření evropských vlád by se mohly začít dominovým efektem šířit platební neschopnosti evropských zemí.

Eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn upozornil, že eurozóna zkoumá možnosti, jak posílit působnost svého záchranného fondu EFSF, aby mohla lépe podporovat členské země.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet prohlásil, že eurozóna je epicentrem celosvětové dluhové krize. Situace je podle něj nyní vrtkavější než za krachu americké banky Lehman Brothers v roce 2008, protože trhy přestaly věřit, že klíčové země se nemohou dostat do platební neschopnosti.

O víkendu se objevily rovněž pochybnosti ohledně adekvátnosti současného kapitálu MMF. Ten uvedl, že do dubna rozhodne, zda jsou jeho zdroje dostatečné k zabránění globální úvěrové krize v případě, že by se evropská dluhová krize rozšířila do zbytku světa.

Singer: České podniky jsou na tom lépe než před 3 lety

Guvernér České národní banky Miroslav Singer v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že atmosféra na letošním zasedání MMF a SB připomínala krizový rok 2008.

"Je to jedno z těch méně optimistických zasedání, které jsem zažil," podotkl.

Řešení ekonomických problémů je podle Singera záležitostí především zemí, kterých se finanční potíže týkají.

Singer rovněž upozornil, že ačkoli je současná ekonomická situace ve světě čím dál více srovnávána s krizovým rokem 2008, české podniky jsou na tom lépe než před třemi roky.

Český ministr financí Miroslav Kalousek při příležitosti zasedání MMF a SB převzal cenu časopisu Emerging Markets pro nejlepšího ministra financí roku z oblasti rozvíjejících se evropských ekonomik.

Řecko čekají další škrty

Britský ministr financí George Osborne v sobotu uvedl, že na zasedání MMF se neobjevil žádný plán na vyhlášení platební neschopnosti vysoce zadluženého Řecka. Rehn tento týden prohlásil, že evropští představitelé nepřipustí nekontrolovaný bankrot Řecka a nenechají tuto zemi opustit eurozónu.

V pátek se v médiích objevily informace, že Řecko zvažuje více možností řešení své dluhové krize a že jedna z verzí počítá i s vyhlášením platební neschopnosti.

Mluvčí řecké vlády však tyto informace popřel a řecký premiér Jorgos Papanandreu zdůraznil, že Atény se drží červencové dohody o druhém záchranném balíku s Evropskou unií.

Řecká vláda se tento týden rozhodla rozšířit úsporná opatření. Snaží se tak přesvědčit zahraniční věřitele, aby uvolnili další peníze ze záchranného úvěru, které mají zemi pomoci odvrátit hrozbu platební neschopnosti. Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist