Z tuzemského trhu čerpacích stanic se chystá odejít rakouská OMV, v současnosti dvojka v České republice. Vyplývá to z nové strategie firmy, uvedla ve svých hlavních zprávách Česká televize.

Firma se chce údajně soustředit na těžbu zemního plynu. Zájem o její benzinky mají podle televize všichni velcí hráči, cena transakce se odhaduje na čtyři miliardy Kč.

Stanovisko OMV se ČT ale nepodařilo získat.

OMV si chce společnost na plynovou expanzi vydělat odprodejem řady rafinerií i čerpacích stanic. Do roku 2014 tak chce utržit miliardu eur. Proto se zcela stáhne z některých zemí, ve výčtu šéfa OMV Gergarda Roisse nechybí ani Česká republika. "Budeme zkoumat, jestli výnosy v řadě zemí ospravedlní naše působení za tamních trzích," uvedl podle ČT.

OMV vlastní ve 13 evropských zemích 4700 benzinek. Podle strategie je jisté, že zůstane v Rakousku, Německu, Rumunsku a Turecku. Naopak nejméně jistou pozici má podle nových plánů Česko, Slovensko, Itálie, Bulharsko, Maďarsko a Bosna a Hercegovina.

Prvním signálem, že se o Česko společnost už nezajímá, byl fakt, že odtud stáhla své vedení. "České čerpací stanice OMV jsou obsluhovány ze vzdáleného centra, a už tehdy se říkalo kuloárově, že čerpací stanice budou brzy k prodeji," řekl ČT nezávislý odborník z Petrol magazín Tomáš Mikšovský.

V současné době drží společnost v ČR 220 benzinek. Zájem o ně bude podle ČT velký. "Zálusk si na pumpy dělá například ruský Lukoil, který teď v Česku provozuje jen 40 pump. Benzině a Shellu by pak takový nákup musel schválit antimonopolní úřad," uvedla ČT.