Mezi porotci pro 25 žen je tentokrát i jedna z nejúspěšnějších dam ankety Hospodářských novin, která v roce 2012 vstoupila do síně slávy, vedoucí partnerka pro střední a jihovýchodní Evropu EY Magdalena Souček.

Každý z deseti hlavních porotců odpovídal za jeden oborový žebříček a měl poradní sbor složený z dalších významných osobností českého byznysu. 

Oborový žebříček: Doprava a logistika

Bohdan Wojnar, člen představenstva Škoda Auto

Bohdan Wojnarčlen představenstva Škoda Auto

Na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze vystudoval obor Ekonomika a řízení a později také v Praze absolvoval mezinárodní školu European Business School. Mezi lety 1983 až 1985 pracoval ve firmě Kaučuk v Kralupech nad Vltavou, poté nastoupil do Škody Auto.

Zde pracoval na nejrůznějších ekonomických pozicích do roku 1996, kdy se stal šéfem controllingu Škody. Na pozici působil deset let. Pak přešel do společnosti Volkswagen Slovakia, kde byl v roce 2006 jmenován členem představenstva za oblast financí. Od roku 2009 byl zodpovědný za personalistiku. Od roku 2011 je členem představenstva Škody Auto, kde má na starosti oblast řízení lidských zdrojů.

O porotě

Rozhodování o žebříčku TOP 25 žen českého byznysu

V roce 2012 zaznamenal projekt zásadní změnu, když bylo zavedeno deset oborových žebříčků. 

Od loňska pak na výběru manažerek a podnikatelek v jednotlivých odvětvích pracují takzvané pracovní konzultantské skupiny.

Každý porotce měl i letos přidělený jeden oborový žebříček, za který zodpovídal. Pro tento obor sestavoval konzultantskou skupinu neboli svůj poradní tým.

Konzultantská skupina společně s porotcem hledala vhodné kandidátky pro nominaci do daného oboru a hodnotila také nominace veřejnosti.

Následně po ukončení nominací konzultantská skupina ověřovala přijaté nominace, hodnotila a vytvářela finální seznam až deseti manažerek a podnikatelek z konkrétního odvětví. 

Rozhodování o žebříčku TOP 5 žen veřejné sféry

TOP 5 žen veřejné sféry vybírala na základě nominací veřejnosti a hledání kandidátek vedoucí redakcí vydavatelství Economia. Letos nově vybírali první dámy v pěti kategoriích:

politika (volení zástupci státu)

státní správa (jmenovaní zástupci státu)

kultura

věda a vzdělávání

nadační činnost a neziskové organizace

Wojnar zastával také různé funkce v Zaměstnanecké pojišťovně Škoda, mezi lety 2001-2005 byl ředitelem společnosti Škoda IMMO a také výkonným ředitelem Škoda Auto Udmurtija v Rusku (2000-2002). Od roku 2011 je členem Vědecké rady VŠE, věnuje se přednáškové činnosti. Od stejného roku je také viceprezidentem Sdružení automobilového průmyslu. Je také členem představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Poradní tým: Petr Orálek, Economia; Pavel Smejkal, Top recruitment; Pavel Smutný, AK Císař, Češka, Smutný


Oborový žebříček: Energetika a těžba nerostných surovin

Marta KowalskaMarta Kowalska-Marrodán, řídící partnerka Egon Zehnder ČR a SR

Vystudovala jazyky a historii na univerzitě ve Varšavě, titul MBA získala na Ashridge Business School ve Velké Británii. Nyní vede pražskou pobočku headhunterské společnosti Egon Zehnder, pod kterou spadá i pobočka na Slovensku. Jejím celoživotním zájmem jsou cizí jazyky - kromě rodné polštiny mluví německy, anglicky a francouzsky a učí se česky. Než se začala věnovat byznysu, působila jako překladatelka a editorka v médiích včetně CNN.

Poradní tým: Karel Pleva, privátní investor; Tomáš Šabatka, privátní investor; Petr Lukáč, Hospodářské noviny


Oborový žebříček: Finance

Magdalena Souček, vedoucí partnerka pro střední a jihovýchodní Evropu, EY

Magdalena Souček

Jako emigrantka vystudovala ekonomii na University of Massachusetts v USA a začala tam pracovat pro poradenskou společnost Arthur Andersen. Když se východní blok rozpadl, vůbec neuvažovala o tom, že by to v Praze nebyla právě ona, kdo tu otevře pobočku. Před deseti lety firma fúzovala právě s Ernst & Young. V letech 2006 až 2008 byla prezidentkou Americké obchodní komory v Česku, dnes zde působí jako členka řídícího výboru. Je rovněž mentorkou programu Odyssey.

Je jednou z nejúspěšnějších účastnicí ankety TOP 25 žen českého byznysu. Osmkrát nevypadla z první trojice. V roce 2012 se stala třetí nejvýznamnější dámou českého byznysu a vstoupila do Síně slávy. Loni i letos působila v porotě soutěže.

Poradní tým: Olga Skalková, Hospodářské noviny; Vladimír Socha, Smart Solutions; Lubor Žalman, privátní investor


Oborový žebříček: Média, marketing a komunikace

Martin JašminskýMartin Jašminský, šéfredaktor Hospodářských novin

Od roku 2013 je šéfredaktorem Hospodářských novin, předtím byl osm let zástupcem šéfredaktora tohoto deníku pro sekci Byznys. Během dvaceti let práce novináře se vždy věnoval ekonomické žurnalistice. Po dvou letech ve Svobodném slově nastoupil v roce 1995 do Hospodářských novin a v roce 2000 přestoupil do redakce MF Dnes. V průběhu let se zaměřoval na zpravodajství a investigativní žurnalistiku z oblasti bankovnictví, kapitálových trhů, privatizace a realit. Od roku 2003 až do návratu do Hospodářských novin v roce 2005 byl vedoucím ekonomické redakce MF Dnes. Ve volném čase se věnuje sportu, cestování a své rodině.

Poradní tým: Jan Brázda, Constellation; Jiří Hořčica, Marketing & Media; Dita Stejskalová, Ogilvy PR


Oborový žebříček: Obchod a služby

Jaroslav HavelJaroslav Havel, řídící partner AK Havel, Holásek & Partners

Specializuje se na oblasti bankovnictví a financí, právo obchodních společností a obchodní právo (zejména poradenství ve věcech týkajících se vrcholového vedení společností), fúze a akvizice, private equity/venture capital, právní audity a právní due diligence šetření, různé komplexní projekty (včetně veřejného sektoru), pojišťovnictví, právo kapitálových trhů, energetiku, dopravu a zdravotnictví.

Prestižní mezinárodní ratingové publikace PLC Cross-border, European Legal 500, IFLR 1000, Chambers Global, European Legal Experts a Global Law Experts doporučují Jaroslava Havla jako předního českého odborníka pro oblast fúzí a akvizic, obchodního práva a práva obchodních společností.

Byl také vybrán v roce 2011 nezávislou mezinárodní publikací Who's Who Legal jako jeden z předních mezinárodních odborníků v České republice pro oblast soutěžního práva a v roce 2014 pro oblast informačních technologií. Jaroslav Havel byl zvolen „Právníkem roku 2007“ pro oblast finančního a bankovního práva v prestižní celojustiční soutěži pořádané Českou advokátní komorou a společností epravo.cz.

Advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners je partnerem žebříčku TOP 25 žen českého byznysu.

Poradní tým: Radoslav Tesař, M.C.Triton; Jan Urban, Consilium Group; Jan Záluský, Hospodářské noviny


Oborový žebříček: Právní služby, poradenství a audit

Jan Bubeník

Jan Bubeník, jednatel Bubenik Partners

V roce 2001 založil a od té doby vede společnost Bubenik Partners, která se zabývá vyhledáváním vrcholných manažerů a personálním poradenstvím. Spoluzaložil i společnost Prague Leadership Institute, která se zabývá vzděláváním, koučováním a mentorováním talentovaných manažerů. Před založením Bubenik Partners pracoval jako konzultant v mezinárodní poradenské společnosti McKinsey & Company. Studoval medicínu na Fakultě dětského lékařství UK v Praze.

Poradní tým: Radek Janeček, AK Squire Sanders Praha; Jan Januš, Právní rádce; Tomáš Zatloukal, Vorlíčková Partners


Oborový žebříček: Reality, development a stavební společnosti

Lukáš Vrzalík

Leoš Vrzalík, ředitel úseku Business Development Skanska v ČR

Vystudoval obor Mezinárodní obchod na VŠE v Praze. Po pěti letech práce v manažerském poradenství nastoupil v roce 2000 do společnosti Skanska, kde měl v různých pozicích na starosti strategii, technický rozvoj a podpůrné služby. Od roku 2012 pracuje na pozici ředitele úseku Business Development. Je také jednatelem společnosti Skanska Facility a předsedou představenstva České rady pro šetrné budovy.

Ve volném čase se věnuje svým pěti dětem, hraní tenisu, různým ekologickým projektům a aktuálně studiu na University of Cambridge, Institute for Sustainability Leadership, to vše při dodržování zásad „uhlíkově neutrálního života“ celé rodiny.

Poradní tým: Petra Dvořáková, Hays; Martina Marečková, Hospodářské noviny; Tomáš Velemínský, Erste Group Immorent ČR


Oborový žebříček: Telekomunikace, IT a technologie

Petr ŠmídaPetr Šmída, partner Enern Czech

V 90. letech založil splátkovou společnost Multiservis, kterou pak prodal americkému koncernu GE. Pět let působil jako generální ředitel GE Capital bank v Česku. Byl také globálním viceprezidentem GE Consumer Finance v USA, kdy pod jeho působnost spadalo 35 zemí světa. Od září 2003 působí na významných postech největší ruské banky Alfa-bank v Moskvě, aktuálně jako předseda dozorčí rady. V Česku spoluzaložil investorskou společnost Enern Czech.

Poradní tým: Dana Bérová, KPC Group; Barbora Stejskalová, Human Garden; Luděk Vainert, Hospodářské noviny


Oborový žebříček: Zemědělství a potravinářský průmysl

Dalibor MartínekDalibor Martínek, šéfredaktor týdeníku Ekonom

Šéfredaktorem Ekonomu je od ledna 2014. Svou novinářskou dráhu po studiu na Univerzitě Karlově jako editor v deníku Mladá fronta DNES. Odtud přešel po čtyřletém působení do Hospodářských novin, kde šest let pracoval nejprve jako editor ekonomické rubriky, její vedoucí a následně šéfeditor zpravodajství.

Působil při rozjezdu ekonomického zpravodajství na veřejnoprávním televizním kanále ČT24, odkud přešel do vydavatelství Mladá fronta jako jeden z autorů projektu ekonomického deníku E15, v němž také působil jako šéfeditor. Poslední tři roky pracoval jako vedoucí ekonomické rubriky a následně zástupce šéfredaktora Lidových novin.

Poradní tým: Petr Havel, agrární analytik; Lucie Hrdličková, Hospodářské noviny


 Oborový žebříček: Zpracovatelský průmysl

Radek Špicar

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy

Několik let pracoval ve společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi, kde byl ředitelem vnějších vztahů. Nyní vede pražskou pobočku americké vzdělávací instituce Aspen Institute, kterou podporuje miliardář Zdeněk Bakala (majitel vydavatelství Economia). Radek Špicar je rovněž už několik let viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, mezi jeho oblíbená témata patří oblast vzdělávání. Profesní zkušenosti sbíral také jako náměstek někdejšího vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna.

Poradní tým: David Krajíček, Krajíček & Associates; Karel Tinl, Hospodářské noviny; Martin Wichterle, Wikov Industry