Sociální síť Facebook má v úmyslu postavit první datové centrum, které by se nacházelo mimo Spojené státy. Společnost si vybrala sevoršvédské město Lulea. Volba padla na tuto oblasti mimo jiné i díky chladnému počasí a přístupu k obnovitelným zdrojům energie.

Studené podnebí má být pro provoz centra velkou výhodou, protože servery je nutné držet v chladu. Blízko se také nachází vodní elektrárna.

Švédská skupina NCC dodala, že spolu s americkými firmami DPR Construction a Fortis Construction získala kontrakt na výstavbu prvních tří budov datového centra v celkové hodnotě 800 milionů švédských korun (2,2 miliardy Kč).

Budovy budou mít každá rozlohu 28.000 metrů čtverečních. Výstavba má proběhnout ve třech fázích a začne okamžitě. První budova má být v provozu do jednoho roku a celé zařízení má být dokončeno v roce 2014. V prvních třech letech má v centru pracovat kolem 300 zaměstnanců.

Dobrá zpráva pro Evropany

Nové datové centrum by mělo zlepšit výkon Facebooku pro uživatele v Evropě, protože ti budou mít blíže k uzlu pro přenos dat. Facebook v současnosti ukládá data v centrech v Kalifornii, Virginii a Oregonu a staví další zařízení v Severní Karolíně.

Facebook zaplavuje firemní reklama. Zuckerberg si mne ruce, tržby rostou - čtěte ZDE

Zuckerberg s vydáním akcií Facebooku počká. Chce tak motivovat zaměstnance - čtěte ZDE

Servery v datových centrech jsou páteří internetových služeb, jako je Facebook. Servery ukládají a přenášejí miliardy informací o členech Facebooku, odkazy, fotky a všechny vnější aplikace používané členy, napsaly agentury AP a Reuters.

Facebook má momentálně kolem 800 milionů uživatelů a je jednou z nejnavštěvovanějších internetových stránek. Podle zdrojů se příjmy firmy v pololetí díky zájmu o reklamu téměř zdvojnásobily na 1,6 miliardy USD (28 miliard Kč). Čistý zisk činil téměř 500 milionů USD.

Zlatý důl v ohrožení: Google, Apple a Facebook chtějí nahradit SMS - čtěte ZDE