Zatím posledním, kdo upustil od naplánovaných poplatků, je největší americký finanční ústav Bank of America. Poplatek pět dolarů (zhruba 91 Kč) za měsíc používání debetní karty oproti očekávání nezavede. Klienti by jinak za měsíc používání karty zaplatili v přepočtu kolem tisíce korun.

K podobnému kroku se rozhodly už dříve velké banky Wells Fargo, J. P. Morgan Chase nebo SunTrust Banks.

 

Tvrdý odpor klientů

Poplatky se staly velmi nepopulárním krokem. To potvrdila i anketa na webových stránkách amerického deníku Wall Street Journal. Na otázku: „Akceptovali byste měsíční poplatky za užívání platebních karet?“ odpovědělo 94 procent čtenářů negativně.

Průzkum společnosti Research Intelligence Group také ukázal, že 30 procent zákazníků amerických bank hodlá svůj finanční ústav opustit, pokud jim zavede poplatky za debetní karty. Dalších 43 procent respondentů pak uvedlo, že v případě zavedení poplatků hodlají platit hotovostí anebo kreditní kartou.

Kreditní karty jsou ve spojených státech při platbách používány tradičně více. Poslední roky se však důraz přenesl k debetním kartám, při jejichž využití se zaplacená částka ihned odečítá ze zákazníkova účtu. Projevila se tak snaha Američanů držet v nejistých dobách výdaje na uzdě.

 

Ochotu platit vyjádřilo 13 procent lidí, a to ještě jen v případě, pokud poplatek bude rozumný.

S kritikou přispěl i americký prezident Barack Obama. Spotřebitelský svaz klientů banky vyzval, aby přešli ke konkurenci.

Jak vznikaly nové polatky

Americké banky se potýkají s nejistou situací na trzích a novými regulacemi. Nedávno přijaté zákony americkým bankám znemožnily vybírat poplatky, které byly dlouhá léta tradičním a spolehlivým zdrojem příjmů v řádech miliard USD. Mnoho bank se proto snažilo ušlý příjem nahradit poplatky, které zatím regulace nepostihla.

Poslední kolo zavedených poplatků bylo zapříčiněno novým federálním zákonem, jenž omezuje částku, kterou mohou banky vybírat od obchodníků za používání debetních karet, a to na 24 centů (z původních 44 centů). Kvůli němu banky přijdou asi o 6,6 miliardy dolarů (asi 120 miliard Kč) ročně.