Německo v roli lídra a fiskálního policajta hospodářské a měnové unie je tak silně neatraktivní představou pro budoucnost dalších členů platících společnou evropskou měnou, že dost pravděpodobně povede k rozpadu eurozóny, uvedl šéf asset managementu v Goldman Sachs Jim O’Neill v exkluzívním rozhovoru pro list Telegraph.
Nejen země PIIGS, ale i zdravé země typu Finska jako sousedé dnešních EU-neeuro zemí se podle O’Neilla raději rozhodnou žít v budoucnu s vlastní měnou, než svou další existenci spojit s fiskální nadvládou „evropského=německého ministerstva financí“.
Zůstane hubenější, ale silnější měna
„Pokud bychom vrátili čas zpět a zamysleli se, jaké země byly skutečně po ekonomické stránce vhodné ke vstupu do společné měnové unie, zjistíme, že to je Německo, Francie a Benelux, kdo pro takový krok byl ideální. Jsou to země, které již měly v určité podobě zkušenost v monetární unii, což platí zejména pro Benelux. Pro celý nově přistoupivší balík - zejména Španělsko, Itálii, Portugalsko, Irsko i Finsko – ale ta myšlenka již při vstupu byla na pováženou,“ uvádí O’Neill s tím, že zejména od Finska či Irska jako sousedů současných nečlenů měnové unie, Velké Británie a Švédska, se dá očekávat zařazení zpátečky při představě fiskálně společné evropské budoucnosti.
„Ve finále ta společná evropská měna, která zůstane, bude silnější,“ je přesvědčen O‘Neill.
Tenze a obavy z této budoucnosti jsou podle stratéga Goldman Sachs jasně patrné na zaseknutí samotného Řecka (otázka referenda) či na druhé straně vzkazech z ECB (o ukončení nákupu italského dluhu, pokud se nebude chovat dle očekávání = nepřijme rychle reformy).
Čína: Evropané nepracují dost tvrdě
Jako poslední vnesl otazník i šéf dozorčí rady čínského vládního investičního fondu prohlášením, že evropská myšlenka sociálního státu a její kroky jednoduše znamená, že lidé v Evropě nepracují dostatečně tvrdě.
"Jsem přesvědčen, že problémy, do kterých se dnes Evropa dostala, jsou vyústěním značné ošuntělosti jejich modelu přebujelého sociálního státu, uvedl šéf dozorčí rady Jin Luqun v rozhovoru pro televizi Al Jazeera. Evropská legislativa trhu práce nahrává více lenosti, než aktivitě. Také systém pobídek je totálně mimo mísu,“ nechal se slyšet Luqun.
Tato Evropa ale stále doufá, že jí pokračování jejího modelu pomůže profinancovat právě Čína, uzavírá list.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.