Skončil sedmnáctiletý spor s farmářkou Ludmilou Havránkovou o pozemky, na nichž má stát dálnice D11 do Hradce Králové. V červnu Havránková souhlasila s prodejem půdy za 90 milionů a jiné pozemky.

Nyní se dohodla se státem, za které pozemky smění ty své. Majetkově i úředně jsme vypořádaní, potvrdil serveru IHNED.cz ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). "Věřím, že po sedmnácti letech už brzy dostavíme poslední tři kilometry D11 do Hradce Králové," uvedl Dobeš.

Během roku proběhne archeologický průzkum, po něm by měla začít stavba.

Stavba posledních 2,5 kilometru dálnice D11 k Hradci Králové má stát přibližně 1,5 miliardy korun.

Výběr hlavních událostí kolem sporu o pozemky pro výstavbu dálnice D11

1994 - Údajný počátek sporu o pozemky s farmářkou Ludmilou Havránkovou z královéhradecké čtvrti Plačice. Ta, když se dověděla, že má dálnice vést přes její pole, nabízela údajně státu směnu pozemků, aby mohla dál hospodařit. Když neuspěla, úředníci jí údajně hrozili vyvlastněním, prodala některá pole ekologickým aktivistům.

prosinec 2006 - Otevřen 42 kilometrů dlouhý úsek z Poděbrad k Hradci Králové. Dálnice hlavně kvůli nevykoupeným pozemkům končí zhruba šest kilometrů před Hradcem Králové.

2008-2009 - Na podzim 2008 vláda souhlasila s výměnou pozemků, ale pozemkový fond přišel s tím, že by směnou porušil zákon o majetku ČR a dohoda padla. O rok později stát přišel na to, že bude potřebovat méně pozemků.

2010 - Rok plný zvratů- Nejprve bylo blízko k další dohodě, dokonce byly sepsány smlouvy, ale nakonec z ní opět sešlo a vláda odhlasovala kritizované vyvlastnění pozemků. Premiér Jan Fischer řekl, že změna smluv s majitelkami pozemků už nepřichází v úvahu. Následně se ale ministerstvo dopravy dohodlo s majitelkami pozemků. Vláda znovu schválila dohodu, ale opět nebyla podepsána - kvůli zdravotnímu stavu Havránkové. V září ministr Vít Bárta znovu zahájil jednání.

3. června 2011 - Havránková prodala ŘSD pozemky pro stavbu dálnice D11. Za 11 hektarů získá 90 milionů korun, další pozemky smění s Pozemkovým fondem.

10. listopadu 2011 - Spor definitivně končí, stát se s Havránkovou domluvil i na výměně pozemků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist