S tím, jak se evropské i americké indexy propadly na sedmitýdenní minima, a s pesimismem všude kolem nás, investoři jen stěží hledají důvody pro to, aby nepropadali panice, obrazně neházeli flintu do žita.
Ve Spojených státech dnes začíná svátek Díku vzdání. Ačkoliv se hledají těžko, zde je možných pět faktorů, za které bychom mohli vzdát dík…
1. Žádná měnová krize. Tedy zatím. Navzdory tomu, že Evropa bojuje se zuřící fiskální a bankovní krizí, euro vykazuje překvapivě vysokou odolnost. Axel Merk, šéf společnosti Merk Investments, poukazuje na to, že euro je v tomto roce v rámci hlavních světových měn jednou z nejstabilnějších měn.
Méně optimistický je však Callum Henderson, šéf měnových operací ve Standard Chartered, který tvrdí: „Až krize udeří na jádro v podobě Německa a Francie, uvidíte, jak budou cizinci repatriovat své evropské pozice. Až k tomu dojde, propadne euro mnohem více.“
2. Nucené reformy. Strmě rostoucí výnosy vládních dluhopisů jsou klíčovým faktorem stojícím za globálním výprodejem akcií. Ale na druhé straně nutí tyto prudké propady politiky k reformám, které ti nebyli schopni provést po několik posledních dekád.
V Itálii se nepodařilo sesadit Berlusconiho celých 17 let. Dluhopisové trhy to dokázaly během několika týdnů. A. Merk k tomu řekl: „Jediný hlas, který politici poslouchají, je hlas dluhopisových trhů.“
3. Nižší inflace. Komodity nebyly ušetřeny odlivu kapitálu z rizikových aktiv a nižší ceny komodit pomáhají tlumit inflaci, obzvláště na emerging markets. Shane Oliver, hlavní ekonom australské AMP Capital, očekává další pokles čínské inflace na 4,5 – 5 % z 37měsíčního maxima z června tohoto roku.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.