České dráhy chtějí do roku 2015 propustit až 425 pokladních. Nahradit by je mělo 340 prodejních automatů, které dopravce plánuje instalovat do 80 největších železničních stanic. Informaci zveřejnily ČD v tiskové zprávě.

Hodnotu zakázky na pořízení automatů ani očekávanou úsporu osobních nákladů však dopravce nesdělil.

V každé větší zastávce by podle plánu ČD mohly dva automaty nahradit jednu klasickou přepážku. Pokladní přepážky ale zcela nezmizí, aby vyhověly zákazníkům, kteří upřednostňují klasické odbavení před samoobslužným, nebo kteří mají dotazy týkající se jejich plánované cesty.

České dráhy v současnosti disponují 31 prodejními automaty různých druhů, které provozují ve zkušebním režimu. Podle mluvčího Petra Šťáhlavského je má nahradit jednotná síť automatů nové generace, které kromě výdeje jízdních dokladů budou schopné klientům poskytovat různé informace, například vyhledat vhodné spojení.

„Plněfunkční automaty nabídnou cestujícím prakticky komplexní odbavení. Umožní vyhledat spojení a zakoupit nejvhodnější typ jízdenky pro daného zákazníka. V nabídce budou prakticky všechny vnitrostátní doklady ČD ve stejném rozsahu jako u pokladní přepážky včetně rezervací, ale počítáme i s tím, že budou nabízet i místně příslušné doklady integrovaných dopravních systémů,“ uvádí ředitel odboru produktů a obchodu ČD Vladimír Peléšek

Jednotná síť by podle Šťáhlavského měla navíc odstranit současné komplikace, kdy různé automaty přijímají například výhradně platby mincemi, nebo pouze platby prostřednictvím elektronické peněženky na In-kartě Českých drah. V automatech by si lidi mohli jízdenky kupovat za mince, bankovky i prostřednictvím platební karty.

340 automatů za 3 roky

Propouštění související se zavedením automatů bude podle dopravce rozloženo do třech let. Velká část lidí zaměstnaných v pokladnách jsou podle mluvčího drah Patra Šťáhlavského starší lidé, výrazně se tak do procesu snižování stavů pokladních promítne přirozený odchod těchto lidí do důchodu.

V automatech budou moci lidé získat prakticky všechny vnitrostátní doklady ČD jako u pokladní přepážky včetně rezervací. "Počítáme i s tím, že budou nabízet i místně příslušné doklady integrovaných dopravních systémů,“ uvedl ředitel odboru produktů a obchodu Českých drah Vladimír Peléšek.

Zakázku na dodavatele nových automatů hodlají ČD vypsat prostřednictvím elektronické aukce v průběhu příštího roku. Zavádění nové generace jízdenkových automatů předpokládá dopravce ve třech fázích. První z nich bude pilotní projekt, během kterého dopravce do roku 2014 usadí 68 zařízení. Ve druhé a třetí fázi v letech 2014 a 2015 pak bude instalováno po 136 automatech ročně.