Křišťálové koule, respektive grafy, které vytvořil Mark Cliffe z ING, ukazují očekávaný vývoj ekonomik a měn ve vybraných zemích eurozóny v případě, že přejdou na své národní měny. O křišťálové koule jde zejména proto, že se jedná o dlouhodobý výhled a potíže s kvantifikováním škod, které by rozpad eurozóny doprovázely, jsou obrovské.

Scénář, se kterým ING počítá, obsahuje prudce posilující dolar, ceny ropy klesající na 55 dolarů za barel a dluh Německa ve výši 100 % HDP v roce 2013 (kvůli poklesu jmenovatele tohoto poměru).

První graf ukazuje odhadovanou kumulativní ztrátu produktu mezi roky 2011 a 2016.

01

Druhý graf ukazuje, že jádro eurozóny by po rozdělení postihla deflace, periferie by naopak trpěla inflací. Inflační tlaky by ale v letech 2012 - 2014 rychle klesaly.

02

Jak ukazuje třetí graf, došlo by k prudkému propadu cen nemovitostí (tmavě modře je vyznačen scénář odchodu Řecka z unie, světle modře její úplný rozpad).

03

První z následujících grafů ukazuje očekávaný vývoj kurzu nově zavedené řecké drachmy – v první fázi by se její kurz propadl až o 80 %. Druhý graf ukazuje hypotetický vývoj dalších měn v případě rozpadu celé měnové unie. ING předpokládá, že i nová německá marka by zpočátku k dolaru oslabila, další měny by zaznamenaly výraznější propad kurzu.

04

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se