Mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto v pondělí postihl výpadek informačního systému SAP, který přetrvává až do současných hodin. Výrobce vozů tak nemůže například zpracovávat objednávky náhradních dílů, kvůli problémům byla dokonce pozastavena expedice nových vozů. Jako první informaci přinesl server iDnes.cz.

,,Problémy vznikly v důsledku technické údržby, která proběhla o víkendu," uvedl dobře obeznámený zdroj IHNED.cz. Ten uvedl, že komplikace vznikly při výměně serverů, nicméně jejich zprovoznění se zcela nepovedlo a na odstranění komplikací se pracuje.

 

"Zaznamenali jsme softwarovou chybu v databázi, kterou používají některé aplikace SAP. Náš tým specialistů intenzivně pracuje na jejím odstranění. V tuto chvíli nemáme žádné náznaky toho, že by kvůli této softwarové chybě měla být měla ohrožena výroba vozů. To samé platí i pro naše zákazníky, ktěří by toto rovněž neměli pocítit," uvádí v tiskovém prohlášení mluvčí automobilky Rudolf Dreithaler.

Výroba není ohrožena

Podle zdrojů IHNED se techničtí pracovníci Škody snaží problém po celý den odstranit.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Výpadek systému se týká všech činností ve Škodě Auto kromě výroby. Někteří dodavatelé tak nyní čekají na nové vozy, které mají objednány.

Co je SAP

SAP je podnikový informační systém. Na jeho platformě běží databáze a aplikace, které jsou potřeba pro řízení finančních operací firmy, prodej, nákup, ale také třeba i  personalistiku či logistiku. Může řídit i výrobní procesy - což ale není případ české automobilky. Podle zdroje HN ve Škoda Auto "běží na SAP všechno, kromě výroby".

Ve všech výrobních závodech se tak hromadí auta, v areálu automobilky prý čeká na nakládku asi 300 kamionů.

Vyexpedovat se podařilo jen několik set aut, dokumentace k nim ale musela být vyplněna ručně.

Zda by další hromadění vozů v prostorách provozu mohlo vést k nutnosti pozastavení výroby, nechtěl mluvčí komentovat.

Výpadek se trefil do firemního jubilea

Automobilku potkal výpadek systémů shodou okolností v den, kdy z pásů v Mladé Boleslavi sjela 1,5 miliontá octavia druhé generace. Šlo o bílou Škodu Octavia Combi ve verzi GreenLine, uvedla firma v tiskové zprávě.

Druhou generací octavií automobilka vyrábí od roku 2004, první Octavia spatřilo světlo světa v roce 1996.

Za prvních devět měsíců letošního roku největší česká automobilka dodala zákazníkům 741 800 vozů, což je meziročně o 16,2 procenta více.