Sokolovská uhelná podala stížnost do Bruselu na ČEZ kvůli cenám uhlí či nerovnému přístupu ČEZ. Informuje o tom server Týden.cz. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrdil, že společnost byla Evropskou komisí vyzvána, aby se ke stížnosti do konce ledna vyjádřila. Podle ČEZ jde však o dvoustranný spor, který nemají řešit bruselští úředníci.

Sokolovská uhelná ve stížnosti kritizuje několik věcí.

"Cena, kterou máme, je na trhu absolutně vybočující," řekl k podání šéf a hlavní akcionář Sokolovské uhelné František Štěpánek. Podle něj v Česku není žádný jiný dodavatel, který byl měl takové podmínky a tak nízkou cenu. V letošním roce prý ČEZ odmítal zaplatit za uhlí více než 25 korun za gigajoule. Během letošního roku se přitom na trhu dodávalo uhlí za 40 korun za gigajoule.

Důvodem rozdílu cen jsou staré smlouvy. Ty Sokolovská uhelná podepsala s ČEZ za situace, kdy o hnědé uhlí byl nižší zájem, než nyní. Od té doby se však situace na trhu s hnědým uhlím razantně změnila a cena uhlí šla nahoru, píše server.

Kromě ceny za uhlí Sokolovské uhelné vadí nerovný přístup ČEZ.

"Jsme jediná firma, která je nucena dominantním hráčem, aby platila dopravu do místa spotřeby," upozornil Štěpánek. Navíc těžební společnost podle něj platí ze svého rovněž zauhlování do elektrárny ČEZ na rozdíl od jiných dodavatelů hnědého uhlí. ČEZ jako dominantní hráč tak podle Štěpánka nedává všem dodavatelům stejné podmínky.

Podle ČEZ jde o dvoustranný spor

"Vzhledem k tomu, že mezi Sokolovskou uhelnou a ČEZ probíhá ve stejné věci soudní řízení, z podnětu ČEZ před českými soudy, které se týká smluvního sporu mezi oběma společnostmi, a v oblasti těžby uhlí navíc zahájil sektorové šetření i český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nedomníváme se, že je příslušným orgánem pro rozhodnutí tohoto bilaterálního obchodního sporu Evropská komise," řekl Kříž.

Úlohou komise je chránit veřejný zájem a hospodářskou soutěž, ne bilaterální obchodní vztahy, dodal.

Sokolovská uhelná se snažila řešit celou záležitost rovněž s ÚOHS, kam v dubnu podala stížnost. Podle Štěpánka se ale do dnešního dne nic nestalo, proto se firma obrátila na Brusel. "Kopii jsme poslali na ÚOHS," uvedl Štěpánek, který doufá, že nyní se "věci rozhýbou".

Akcie ČEZ po výrazném růstu z počátku týden v pátek na pražské burze mírně ztrácejí

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist