Sedm výrobců obrazovek z tekutých krystalů (LCD), včetně firem Samsung Electronics a Sharp, se dohodlo, že zaplatí 539 milionů dolarů (10,6 miliardy Kč) za urovnání obvinění z kartelu, kterým čelí ve Spojených státech.

Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů.

Samsung zaplatí 240 milionů dolarů a Sharp 115,5 milionu dolarů. Dohodu o urovnání ještě musí schválit soud.

 

Kromě Samsungu a Sharpu jde o společnosti Chi Mei Innolux Corp., Chunghwa Picture Tubes Ltd., Epson Imaging Devices Corp., HannStar Display Corp. a Hitachi Displays Ltd. Další tři obžalované firmy, AU Optronics Corp., LG Display a Toshiba Corp., se na urovnání ještě nedohodly.

Firmy se podle obvinění domlouvaly na cenách a potlačovaly konkurenci na trhu s LCD obrazovkami pro televizory, počítačové monitory a notebooky.

Společnosti podle soudních dokumentů souhlasily rovněž s tím, že zavedou programy pro dodržování antimonopolních pravidel v oblasti cenové politiky a výroby LCD obrazovek.

Rekordní pokuta v Koreji

Není to první pokuta za cenový kartel v oblasti LCD panelů. Před dvěma měsíci korejské úřady udělily rekordní pokutu deseti společnostem, mezi kterými byl opět Samsung nebo LG. Společnosti zaplatily v přepočtu tři miliardy korun.

Nejvyšší trest udělil korejský úřad pro kontrolu hospodářské soutěže Samsungu. Ten z celkových tří miliard korun zaplatí jako pokutu 1,5 miliardy korun. Druhou nejvyšší pokutu dostala společnost LG Display – miliardu korun.

Podle výsledků vyšetřování korejských úřadů se zmíněné firmy v průběhu více než dvou set schůzek dohodly na úrovni cen, pod které nebudou své zboží nabízet, i na upuštění od finančních slev při větších odběrech. Kartel fungoval v letech 2001 až 2006.

Výrobce LCD vyšetřovala i Evropská komise. Před rokem jim udělila výrobcům LCD panelů pokutu 649 milionů eur, tehdy zhruba 16,3 miliardy korun.


Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru