Podíl problematických úvěrů, takzvaných úvěrů v selhání, na celkovém objemu bankovních půjček v listopadu klesl na 5,97 procenta, což je nejnižší hodnota od května roku 2010. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českou národní bankou.

V předchozím měsíci byl podíl problematických půjček 6,05 procenta. Mírný pokles nevylučuje analytik J&T Banky Milan Lávička ani na počátku letošního roku.

 

Pokles by měl pokračovat

U domácností podíl úvěrů v selhání, kam patří například půjčky nesplácené 90 a více dní, v listopadu klesl na nejnižší hodnotu od prosince 2010, a to na 5,10 procenta.

U nefinančních podniků podíl problémových půjček v listopadu klesl z předchozích 8,21 procenta na 8,13 procenta, což je nejnižší hodnota od února 2010.

"Stabilní vývoj či dokonce pozvolný pokles bych očekával i v prvních měsících tohoto roku, což ve velké míře souvisí s poklesem nezaměstnanosti v minulém roce, na což s určitým zpožděním reaguje také vývoj rizikových úvěrů domácností," řekl Lávička.

Vývoj ve druhé polovině roku pak bude podle něj závislý na dalším směřování české ekonomiky.

Zadluženost roste

Podle základního scénáře z listopadových zátěžových testů České národní banky by měl podíl úvěrů v selhání na úvěrech u nefinančních podniků v následujících dvou letech mírně růst až k 8,9 procenta. Pro obyvatelstvo počítá ČNB v následujícím období rovněž v rámci základního scénáře s mírným nárůstem nesplácených úvěrů k 5,9 procenta.

,,Mírný nárůst podílu obou sektorů oproti předchozímu zátěžovému testu ze srpna 2011 je způsoben horším než očekávaným ekonomickým výhledem na horizontu predikce," uvedla ČNB.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v listopadu vzrostly o 5,3 miliardy korun na 1,108 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o téměř 58 miliard korun.

Zadluženost podniků v listopadu meziročně vzrostla o více než 51 miliard korun na 962,5 miliardy Kč. Ve srovnání s předchozím měsícem byla vyšší o 6,9 miliardy korun.