Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos dnes obhajoval nečekané nové úsporné opatření vlády, včetně výrazného zvýšení daní. Uvedla to agentura DPA.

"Jednali jsme s vědomím odpovědnosti," řekl ministr v rozhovoru, který vysílala rozhlasová stanice Cadena. Dodal, že "pokud by to vláda neudělala, jiní by ji k tomu přinutili."

Ministr poukázal na to, že vláda neměla jiné východisko než zvýšit daně. Rozpočtový deficit země byl v loňském roce místo plánovaných 6 procent asi až 8 procent hrubého domácího produktu (HDP). Nová vláda chce rozpočtový schodek příští rok srazit na 4,4 procenta a v roce 2013 ke třem procentům HDP, což je maximální úroveň povolená podle pravidel Evropské unie.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se