Jak tráví zaměstnanci svoji pracovní dobu? Podle studií se pracovní morálka na českém trhu práce v posledních letech zlepšila.
Z nedávných údajů technologické společnosti truconneXion, která vyvíjí software AuditPro na sledování firemní výpočetní techniky, ale vyplývá, že Češi stráví v práci v průměru 54 minut denně mimopracovními aktivitami.
Z nedávných dat dále vychází, že výrazně klesá pracovní morálka v prosinci, kdy lidé čím dál více řeší vánoční přípravy a spolu s vzestupem on-line obchodů i nákup dárků.
"Pracovní morálka v předvánočním období je všeobecně křehká. Prosinec je měsícem nejmasivnějšího zneužívání pracovní doby pro soukromé účely. Podle našich analýz spolknou mimopracovní aktivity 30 procent pracovního času aktivně stráveného na počítači, což podle druhu profese odpovídá přibližně jedné a půl hodině z osmihodinového pracovního fondu," tvrdí Martin Hnízdil, manažer truconneXion.
Zároveň dodal, že lidé se v této době také zabývají plánováním zimních dovolených. „Během roku je poměr on-line nakupujících mužů a žen víceméně stejný, před Vánoci více nakupují muži,“ upozornil výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
Psycholog Michal Walter uvedl, že řada zaměstnavatelů před Vánoci internet pro mimopracovní účely vesměs toleruje a přístup na internet neblokuje a neomezuje. „Je to tichý a nepsaný benefit, a pokud to nemá vliv na kvalitu odevzdané práce, zaměstnavatelé jsou před svátky ochotni přimhouřit oči,“ konstatoval Walter.
Sleduje se čím dál častěji
Monitoring za použití speciálního softwaru je dnes stále u tuzemských podniků běžnější. Jak nedávno uvedla Česká televize, podle šetření společnost LMC mezi více než 200 personalisty tuzemských firem zhruba čtvrtina firem sleduje, co jejich zaměstnanci dělají na počítači v pracovní době, a dalších 16 procent zavedení monitoringu plánuje.
Mezi nejrozšířenější formy zneužití firemních technologií patří využívání e-mailu k soukromým účelům, on-line nákupy a sociální sítě.
Na zneužívání výpočetní techniky proto stále častěji firmy myslí již v pracovních smlouvách. Tam lze jasně definovat práva a povinnosti uživatelů. Jako příklad uvádějí právníci to, že ve smlouvách se již běžně objevují podmínky, že e-mail slouží výlučně pro pracovní korespondenci nebo že komunikace prostřednictvím ICQ, Skypu či Facebooku není dovolena.
„Svádět boj s pracovní morálkou pomocí totálních zákazů se ukazuje jako neefektivní. Zaměstnanec potřebuje mít sice jasně vytyčené hranice, ale současně musí cítit důvěru, jež ho bude stimulovat k optimálním výkonům,“ varuje před nebezpečím ztráty motivace zaměstnanců Walter.
Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower však tvrdí, že pokud zaměstnance tráví polovinu pracovního času na PC svými "zálibami", pak jde jednoznačně o chybu nadřízeného, který "neumí efektivně využít svůj tým".
Internet přes den? Většinou ke kávě
Jak vyplývá z průzkumu truconneXion, který proběhl loni v květnu, nejnáchylnější ke zneužívání počítačů jsou zaměstnanci po návratu z oběda mezi 13. a 14. hodinou. V tomto rozmezí opět bezmála na trojnásobek naskočí křivka využití informačních technologií ve firmách, která v době oběda znatelně klesá.
„Mezi 13.00 a 14.00 evidujeme markantní nárůst využívání internetu k mimopracovním účelům. Z hlediska snímku pracovního času typického zaměstnance v soukromém sektoru jde jednoznačně o špičku a jediný časový úsek, kdy pracovník na počítači tráví aktivně více času zábavou než prací,“ komentoval získaná data Robert Kleiner, ředitel pro strategický rozvoj společnosti truconneXion.
Halbrštát však má pro popolední siestu pochopení. Podle něj již některé osvícené firmy zakomponovaly potřebu relaxace zaměstnanců do své filozofie.
"Zaměstnanci jsou jen lidé a odpočinek potřebují. A v praxi se ukazuje, že když zaměstnavatel do určité míry odpočinek toleruje, výkonnost jeho zaměstnanců se zvýší, a je jedno, zda svůj ,volný čas tráví na internetu nebo diskusí s kolegy,“ říká Jiří Halbrštát.
Kleiner zároveň upozornil, že většinu práce Češi zvládají dopoledne. "V době od 7.00 do 12.00 soudě podle čísel využití typických pracovních a mimopracovních aplikací stihneme na počítači udělat 63 % naší denní pracovní agendy, tedy bezmála její dvě třetiny,“ dodal Kleiner.
Debata čtenářů: Napište nám, kolik času v práci nestrávíte pracovními úkoly? Co nejčastěji děláte? Jste na Facebooku, mailujete, nakupujete on-line?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist