Unis

- Majiteli jsou Petr Špringer, Ladislav Chodák a Jiří Kovář.
- Firma vznikla v roce 1990 jako pátá v Brně.
- Původně se zabývala měřicími systémy, počítači a vydáváním IT literatury.
- V současné době se zaměřuje hlavně na řídicí systémy pro letecký průmysl a projektování, inženýring, dodávky a řízení staveb větších investičních celků v energetice, petrochemickém a chemickém průmyslu.
- Vedle Česka působí v USA, Francii, Iráku, Rusku, Ukrajině a Bělorusku.
- Firma zaměstnává 180 lidí.
- Za rok 2011 firma očekává obrat ve výši jedné miliardy korun.

Už Varel Frištenský ve hře Dobytí severního pólu tvrdil, že na Kokoříně bylo lépe. "Byly tam pískovcový skály, občerstvení, co je tady? Prd," charakterizoval zemi ledu. Rovněž zaměstnanci brněnské firmy Unis, kteří v Rusku, pár kilometrů od polárního kruhu postavili jednotku na zpracování ropy, neplanou nadšením.

"Krajina je fádní, nízká vegetace, písčiny, močály, stovky kilometrů stále totéž. A v zimě více než minus 50 stupňů Celsia," popisuje Jaroslav Koníček, ředitel realizace společnosti Unis. Jedná se však o jednu z největších zakázek firmy. V přepočtu do ní ruská strana vložila 1,2 miliardy korun.

Unis do projektu vstoupil původně jen jako subdodavatel, posléze vedl celou výstavbu. Úpravna surové ropy, kterou loni uvedli do provozu, leží 60 kilometrů severovýchodně od naftařského města Usinsk v ruské autonomní Republice Komi. Vedle části projektu a dodávek zajišťovala brněnská společnost i montáž, autorský dozor a spuštění provozu. Navíc vybudovala kotelnu a obytný komplex.

Dodavatel extrémních řešení

Rafinerie se většinou staví v extrémních podmínkách. Unis aktuálně působí jak v Rusku, Bělorusku, tak také v Iráku, kde vyprojektoval a dodal dvě jednotky a na další dvě zakázky si dělá naděje.

"Samozřejmě do takových podmínek nedodáváme stejná zařízení, ale modifikovaná, protože v Iráku bývá běžně plus 45 stupňů Celsia a v Rusku u polárního kruhu naopak minus 45 stupňů," přibližuje klimaticky rozdílná pracoviště Jiří Kovář, předseda představenstva a spolumajitel Unisu. Podle jeho zkušeností se při práci v terénu mnohem hůře snášejí mrazy než vedra. Proto byla zakázka pro Rusy náročnější.

V průměru bylo na staveništi u severního pólu 10 až 15 Čechů jako supervize. Celoročně, bez přestávky, tedy i za třeskutých mrazů. Mimochodem úpravna ropy od firmy Unis má garantovanou teplotu, při níž funguje na 100 procent, minus 53 stupňů Celsia. "Ale jedna věc je provoz jednotky za takovéto teploty, a druhá budování díla za extrémních podmínek," míní Kovář. "To už hraničí se schopností člověka se vůbec pohybovat, pak už není práce ani efektivní," dodává.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se