Německá a francouzská vláda se v noci na dnešek v prvních reakcích snažily bagatelizovat snížení ratingu devíti zemím eurozóny včetně Francie agenturou S&P.

Zatímco německý ministr financí Wolfgang Schäuble tvrdil, že trhy mohou i tak dál žít, jeho francouzský kolega François Baroin podotkl, že nejde o dobrou zprávu, ale ani o katastrofu.

Eurokomisař pro pro měnové záležitosti Olli Rehn i rakouská vláda na rozhodnutí ratingové agentury reagovali ostře a označili ho za scestné, přesněji nesrozumitelné. Naopak podle Nizozemska, jehož rating zůstal zachován, se krok S&P dal čekat.

Německé ministerstvo financí nicméně ujistilo, že eurozóna své finance "stabilizuje" a "obnoví důvěru v trhy".

"Po ověření, že tento okamžik nebyl vybrán náhodou, lituji scestného rozhodnutí ohledně známek několika zemí eurozóny, které učinil S&P dnes ve chvíli, kdy (eurozóna) jedná rozhodně na všech frontách, aby na krizi odpověděla," citovala z prohlášení Olliho Rehna agentura AFP.

Sarkozyho kariéra je v ohrožení

Francouzská agentura AFP označila zprávu za "úder hromu". Francouzská opozice si nenechala ujít příležitost označit zhoršení známky za výsledek neúspěšné hospodářské politiky vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho, kterému se tak patrně podle analytiků zhorší sto dní před prezidentskými volbami vyhlídky na znovuzvolení.

Útěchou podle AFP už je zatím jen to, že hodnocení AAA zatím Francii ponechávají další dvě velké mezinárodní ratingové agentury, Moody's a Fitch.

Schäuble: Ratingy se přeceňují

Podle dřívějšího prohlášení německého ministra rozhodnutí S&P dokazuje, že Evropská unie postupuje správně, když se snaží rychle prosadit stabilizační opatření. "V minulých měsících jsem se také shodli, že hodnocení ratingových agentur by nemělo být nadhodnocováno," řekl Schäuble. Upozornil rovněž, že ratingové agentury již naznačily, že by tento krok mohl přijít. Dodal však rovněž, že Francie je podle něj na správné cestě k reformě veřejných financí.

Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating AAA, horší rating mají také Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko. S&P své rozhodnutí odůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny. Naopak hodnocení si udrželo Irsko, Německo, Nizozemsko, Finsko a Lucembursko.

Rakušané označili krok S&P za nepochopitelný

Šéf rakouské banky Ewald Nowotny snížení ratingu své země kritizoval s tím, že ho není možné obhájit na základě ekonomických podkladů. Ve srovnání s Německem, které si uchovalo nejlepší hodnocení, prý Rakousko zaznamenalo minulý týden polepšilo v úvěrových úrokových sazbách.

Dodal, že "individuální posudek" S&P nesmí být přeceňován, ale ani ignorován. Tvrdil, že struktura rakouského hospodářství zůstává vyvážená.

Rakouský spolkový kancléř Werner Faymann a šéf diplomacie alpského státu Michael Spindelegger rozhodnutí S&P označili za nepochopitelné vzhledem ke stavu, v jakém se rakouská ekonomika a finance nachází.

Podle rakouské ministryně financí Marie Fekterové za snížením rakouského ratingu stojí především situace v sousedních zemích Maďarsku a Itálii. Ratingová agentura ale podle ní ukázala Vídni "žlutou kartu" a nutí ji tak s ještě větší vážností nutnost snížit schodek v rozpočtu.

Agentura prý nevnímá rozdíly mezi státy zóny

Portugalské ministerstvo financí vyjádřilo nad snížením hodnocení své země politování a označilo je za "nekonzistentní". Také vyslovilo podezření, že S&P začala státy eurozóny vnímat jednotně, aniž by brala v potaz národní specifika.

Podle estonského ministra financí Jurgena Ligiho, jehož země je mezi postiženými, je jednoznačné, že otázky konkurenceschopnosti a strukturálních reforem v jednotlivých zemích jsou vnímány v celku, tedy v rámci eurozóny. To ale prý nezbavuje tyto země nutnosti uvést státní finance do pořádku.

Nedotčení Nizozemci tento vývoj očekávali

V italských vládních kruzích posílilo snížení ratingu Itálie dokonce o dvě stupně "odhodlání" pokračovat v nastoupených reformách, napsala agentura AFP.

Nizozemské ministerstvo financí, jehož země nepřišla o nejvyšší rating AAA, uvedlo, že daný vývoj obecně potvrzuje nizozemské obavy z evropské dluhové krize a jejích možných dopadů na Nizozemsko.

Snížení ratingu v polovině eurozóny nepovažuje ministerstvo za překvapující. Podle něj se tím zvýraznila potřeba strukturálních reforem podporujících růst hospodářství.

Snížení ratingu může ohrozit euroval

Podle analytiků snížení ratingu Francie může oslabit záchranný fond eurozóny a snížit jeho schopnost pomáhat zemím v nesnázích.

Francie je druhým největším ručitelem evropského záchranného fondu EFSF, který má v současnosti nejvyšší rating AAA. Pro zachování tohoto statusu bude nutné, aby členové zvýšili své garance, což by mohlo být politicky nepopulární.

Lucemburský premiér a předseda eurozóny Jean-Claude Juncker se již nechal slyšet, že garanti EFSF učiní vše proto, aby byl jeho status zachován. Zdůraznil také, že Evropský stabilizační mechanismus, který má začít fungovat letos v létě a s EFSF by měl přispět k řešení dluhové krize, bude ratingových známkách států záviset méně.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů, a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.