Snížení hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny ratingovou agenturou Standard & Poor's není pro Česko dobrou zprávou. Samotné snížení ratingu překvapením není, prohloubení krize v zemích platících eurem však může dopadnout i na tuzemskou ekonomiku.
"Všechny problémy eurozóny se nás dotýkají, jak bychom v ní byli," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Čím je komplikovanější situace v eurozóně, tím je to složitější pro Českou republiku," řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Už v pátek odpoledne kvůli snížení ratingu oslaboval kurz koruny.
"Pokud se dluhová krize v eurozóně bude prohlubovat, hrozí i krize hlubší recese, a to by se následně velmi rychle přeneslo i do České republiky," sdělil ekonom Patria Finance.
Prohloubení krize v eurozóně by podle Marka mělo vliv na kurz koruny, případně i na růst výnosů českých dluhopisů, což znamená zdražení půjček pro stát na finančních trzích.
Agentura S&P snížila rating 15 velkých bank. Doplatily na změnu hodnocení - čtěte ZDE
Merrill Lynch: Ke snížení ratingu USA sáhnou kvůli politikům i další agentury - čtěte ZDE
Reakce trhů na změnu ratingů bude mírná
Samotné snížení ratingu analytiky nepřekvapilo, bylo možné ho očekávat. Reakce trhů na krok ratingové agentury tak bude pravděpodobně jen mírná a neměla by trvat dlouho, soudí analytik UniCredit Bank.
Snížení úvěrové spolehlivosti části zemí eurozóny ale může podle hlavního ekonoma Patria Finance dál ztížit řešení dluhové krize v Evropě.
"Klíčové je, že došlo ke snížení ratingu zemí jako je Rakousko a Francie, protože jejich rating je důležitý pro záchranný fond EFSF a jeho celkovou efektivní kapacitu," poznamenal Marek.
Nyní podle něj bude nutné do fondu dodat víc peněz, nebo se bude muset eurozóna smířit s tím, že se kapacita fondu zhruba o třetinu sníží.
Záchranný fond je fikce
Pro Šichtařovou je aktuální dění jen potvrzení teze, že fond EFSF je fikce. "Trh se začíná připravovat na to, že euro může přestat fungovat," řekla ČTK šéfka Next Finance.
Evropský záchranný fond EFSF má v současnosti nejvyšší rating AAA. Francie je jeho druhým největším ručitelem, S&P ale v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti této a dalších osmi zemí eurozóny. Pro zachování nejvyššího ratingu EFSF bude podle analytiků nutné, aby členové fondu zvýšili své garance, což by mohlo být politicky nepopulární.
Zadlužení Řekové se zbavují dětí. Nechávají je ve školkách i přede dveřmi - čtěte ZDE
Euro chceme zachránit, i když ho odmítáme, říkají Dánové na prahu předsedání EU - čtěte ZDE
Francie a Rakousko v pátek ztratily nejvyšší rating AAA, horší rating mají také Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko.
S&P: Evropští politici se málo snaží
S&P své rozhodnutí zdůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny. Francie a Německo se v prvních reakcích snažily krok S&P zlehčit. Rakouská vláda či eurokomisař pro měnové záležitosti rozhodnutí agentury kritizovali.
Výhled ratingu u 15 zemí eurozóny je negativní, což znamená, že v letošním nebo příštím roce může agentura rating těchto zemí snížit.Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů, a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. Na předběžné zprávy o možném snížení ratingu některých zemí eurozóny reagovaly již během pátku světové finanční trhy poklesem kurzu eura a oslabováním akcií.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist