Japonský premiér Jošihiko Noda dnes vyzval k urychlené stabilizaci veřejných financí své země. V opačném případě podle něj hrozí, že ratingové agentury jeho zemi sníží rating, stejně jako to učinily v pátek směrem k Francii a dalším evropským zemím, napsala agentura Reuters.

Noda prosazuje reformu daňového systému a sociálních výdajů. V otázce zdvojnásobení daně z obratu z pěti na deset procent, které vláda navrhla, je ale parlament rozdělený. Premiér nyní žádá, aby Japonsko přistupovalo k fiskálním otázkám "s pocitem krize".

Noda také uvedl, že problémy s evropským dluhem nejsou jen něčím, co se děje na druhé straně světa. "Dokonce i Francii byl snížen rating. Japonsko by se teď mohlo dostat do centra pozornosti (ratingových agentur)," řekl.

Agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating devíti zemím eurozóny. Opatření se dotklo mimo jiné Francie a Rakouska, které dosud měly nejvyšší známku AAA. S&P své rozhodnutí zdůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny.

Japonsko má podle S&P rating AA-.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru