Monopolní ruský vývozce plynu Gazprom omezí export zemního plynu do evropských zemí, aby pokryl domácí poptávku, která se kvůli vlně mrazů výrazně zvýšila. Uvedla to agentura Interfax s odkazem na zdroj z plynárenského odvětví. Zástupce Gazpromu zatím agentura Reuters nebyla schopna kontaktovat.

Podle zdroje v úterý Gazprom nemohl vyhovět osmi procentům požadavků na dodávky do Itálie.

Dodávky plynovodem Jamal, který vede přes Polsko na německý trh, klesly z nedávných úrovní o deset procent. Schopnost Gazpromu reagovat na požadavky zvýšených dodávek je omezena rychlostí, s níž může čerpat plyn z podzemních zásobníků a doplňovat jím plyn těžený na sibiřských nalezištích.

Rusko zachvátila v posledních dnech třeskutá zima s teplotami pod minus dvaceti stupni Celsia a chladné počasí se čeká ještě asi deset dní. Mrazy přicházejí z Ruska do Evropy a jejich vlna začíná postihovat i Českou republiku.

Evropa je pro Gazprom hlavním exportním trhem. Loni společnost vyvezla do Evropy 150 miliard krychlových metrů plynu, což byla asi čtvrtina evropské spotřeby a více než třetina těžby firmy.

Od Gazpromu pochází asi 70 % plynu, kterým topí i české domácnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist