Česká ocelářská trojka Evraz Vítkovice Steel řeší, jak se vyrovnat s růstem nákladů za emisní povolenky, který ji čeká od příštího roku. Jednou z variant je i uzavření ocelárny Evrazu, což by postihlo minimálně 200 zaměstnanců. Ve hře je ale i opačná cesta: stavba nové elektroocelárny za 100 až 150 milionů dolarů (přibližně 2 až 3 miliardy korun). HN to řekl šéf hutní firmy Dmitrij Ščuka.

Český Evraz je jedinou domácí firmou v oboru, která od příštího roku nebude mít nárok na bezplatné emisní povolenky, takže by si je musela všechny kupovat na trhu. "Jsme v nevýhodné pozici. Evropská metodologie umožňuje přidělit bezplatné povolenky firmám z našeho oboru, jenomže nepočítá s výrobním cyklem, který máme," říká Ščuka. "Snažíme se to ještě změnit, podle mne se jedná o nerovné zacházení," dodává.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se