Letošní růst cen akcií a komodit souvisí hlavně se změnou politiky Evropské centrální banky (ECB) a jejími levnými půjčkami. Nový šéf banky Mario Draghi klade na rozdíl od svého předchůdce Jeana-Clauda Tricheta větší důraz na záchranu předlužených ekonomik než na finanční stabilitu eurozóny. V případě potíží tak může přijít další finanční injekce ze strany ECB. To by přispělo k růstu cen zlata, říká hlavní portfoliomanažer firmy Colosseum Štěpán Pírko.
HN: Řada odborníků hodnotila koncem loňského roku letošní vyhlídky akcií skepticky, hodně naopak věřili zlatu. Ceny se ale zatím vyvíjejí přesně naopak. Proč?
Znovu se potvrdilo, že se analytici ve svých předpovědích často mýlí. Ale vážně: nálada na trhu a chuť investovat do akcií i celkově se velmi změnila v prosinci a začátkem letošního roku. Evropská centrální banka totiž dala ve formě levně úročených půjček do oběhu 500 až tisíc miliard eur. Jde vlastně o kvantitativní uvolňování číslo 3, které má poskytnout bankám levné peníze a usnadnit financování ekonomiky v Evropě. Akcie díky této živé vodě velmi posílily, stejně jako když podobně dvakrát podpořila americkou ekonomiku tamější centrální banka Fed.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.