"Budeme chtít, aby podali rozklad antimonopolnímu úřadu. Podle nás jsou v tendru dráhy znevýhodněné,“ říká šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Kritizuje například, že si ministerstvo objednává nízkopodlažní spoje, když většina zastávek bezbariérový přístup neumožňuje.

Odboráři předpokládají, že bude potřeba nádraží upravit a na dopravu nezbudou peníze, České dráhy si navíc budou muset pořídit nové nízkopodlažní vozy a brzy vyčerpají své finanční možnosti. Většinu rychlíkových tratí tak podle nich získají dopravci, za kterými stojí velký kapitál - tedy například Veolia Transport či Leo Express Leoše Novotného. Pejša také pochybuje o názoru, že nové vlaky na železnici přitáhnou nové cestující.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se